Kwasy organiczne - co o nich wiecie?

Kwasy organiczne - co o nich wiecie?

KUMARYNY

Tworzą grupę związków zbliżonych strukturalnie do flawonoidów, a niektóre z nich występują jako glikozydy. Znajdują się m.in. w rumianku, kasztanowcu i połoniczniku. Działają rozkurczowo, lekko moczopędnie i uspokajająco.

FITONCYDY

Są to substancje pochodzenia roślinnego zawarte w olejkach eterycznych, a obdarzone zdolnością niszczenia niektórych szczepów bakterii, grzybów i pierwotniaków. Bogate w fitoncydy są takie rośliny, jak czosnek, cebula, chrzan, pietruszka, seler, kolendra, koper ogrodowy, gorczyca biała, mięta i jałowiec.

KWASY ORGANICZNE

Są związkami węgla zawierającymi grupę karboksylową, groma¬dzącymi się w łodygach, liściach, korzeniach, owocach i nasionach roślin. W organizmie człowieka działają korzystnie na trawienie i całą przemianę materii, przeciwdziałają też nadmiernej fermentacji w jeli¬tach. Najczęściej spotykane kwasy to octowy, mrówkowy, jabłkowy i walerianowy.

SAPONINY

Te związki o charakterze glikozydowym posiadają zdolność ob¬niżania napięcia powierzchniowego cieczy, a także pienienia ich. Saponiny, drażniąc łagodnie błonę śluzową jamy ustnej i gardła, stosowane są jako neutralne leki wykrztuśne. Występują m.in. w mydnicy, pierwiosnku, nagietku, kozieradce i konwalii.

Dieta Na Zdrowo

Dieta Na Zdrowo

Cała prawda o parmezanie Cała prawda o parmezanie

Co warto wiedzieć o popularnym parmezanie?

Amarantus – najzdrowsze zboże świata Amarantus – najzdrowsze zboże...

Dlaczego powinieneś jeść właśnie amarantus?

Komentarze

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się i otrzymuj jako pierwszy informacje o promocjach i nowościach!