Dziennik.pl
Chcesz mieć piękny uśmiech? Sięgaj po te produkty jak najczęściej!
Dziennik.pl
Chcesz mieć piękny uśmiech? Sięgaj po te produkty jak najczęściej!
Dobrze dobrana i zbilansowana dieta to klucz do zdrowia, również jamy ustnej. Co zatem jeść, aby móc jak najdłużej cieszyć się pięknym uśmiechem?
Zbawienny wpływ na zęby ma wapń zawarty w mleku i jego przetworach. Minerał ten jest składnikiem budulcowym zębów. Najlepsze źródła wapnia to produkty mleczne, takie jak: jogurt naturalny, kefir czy maślanka. Niedobór wapnia może być przyczyną kruchości zębów i próchnicy. Osoby nietolerujące laktozy powinny regularnie suplementować ten pierwiastek. Liczne badania wykazują także, że spożywanie żółtego sera zmniejsza ryzyko rozwoju próchnicy i zapalenia dziąseł. Zawiera on difosforany, które znajdziemy w składzie wielu past do zębów – chronią one szkliwo przed niekorzystnym działaniem kwasów.
Dla dobrego wchłaniania wapnia niezbędna jest witamina D. W okresie jesienno-zimowym jej naturalna synteza jest znacznie ograniczona. Dlatego ważne jest, by dostarczać ją wraz z pożywieniem. Najlepszymi jej źródłami są tłuste ryby, takie jak łosoś, makrela, halibut czy tuńczyk. Witamina D reguluje w organizmie gospodarkę wapniowo-fosforanową, która wpływa na zdrowie całego układu kostnego oraz prawidłową mineralizację szkliwa zębów.
Witamina C jest w dużej mierze odpowiada za zdrowie dziąseł, zapobiega odsłanianiu się szyjek zębowych i, ze względu na swoje przeciwutleniające właściwości, odgrywa ważną rolę w profilaktyce przeciwnowotworowej. Najlepsze źródła witaminy C stanowią: dzika róża, czarna porzeczka, papryka, kiwi, natka pietruszki i cytrusy.
Niszczy drobnoustroje produkujące kwasy uszkadzające szkliwo, zapobiega rozwojowi próchnicy, zwalcza również drożdże odpowiadające za powstawanie pleśniawek. Niektórzy specjaliści zalecają dodawanie oleju kokosowego do pasty do zębów.
fot. Warsaw Dental Center
Są najlepszym naturalnym źródłem koenzymu Q10 - wpływa on na kondycję przyzębia, chroni także przed rozwojem paradontozy. Brokuły stanowią także źródło wapnia i zapobiegają odsłanianiu szyjek zębowych.
Zawierają kwas jabłkowy, główny składnik wybielających past do zębów. Oprócz tego zapobiegają osadzaniu się kamienia na zębach, łagodzą stany zapalne, wykazują także właściwości regenerujące.
W jednej filiżance naparu znajdziemy około 0,3 mg fluoru, który skutecznie przeciwdziała próchnicy, wzmacnia zębinę i szkliwo zębów. Zielona herbata jest również źródłem polifenoli, substancji o właściwościach przeciwbakteryjnych.
Jest bogata w witaminę A, która wzmacnia dziąsła, mineralizuje zęby i stymuluje produkcję śliny, która niszczy bakterie namnażające się w jamie ustnej.
Zapisz się i otrzymuj jako pierwszy informacje o promocjach i nowościach!