Głodówka oczyszczająca – czy warto ją stosować?

Głodówka oczyszczająca – czy warto ją stosować?

Doz

Głodówka - w jakim celu się ją stosuje?

Głodówka oczyszczająca ma za zadanie przyspieszyć i usprawnić proces detoksykacji organizmu. Zazwyczaj trwa od 10 do 14 dni. W jakich sytuacjach jest wskazana? Czy faktycznie jest potrzebna?

Głodówka, jak sama nazwa wskazuje, to zaprzestanie przyjmowania jakichkolwiek pokarmów. Dozwolone jest tylko picie wody. Głodówka oczyszczająca ma za zadanie oczyścić organizm z nagromadzonych toksyn. Nie jest to skuteczny sposób na odchudzanie.

Czym jest detoksykacja?

Detoksykacja to proces usuwania toksyn i zbędnych produktów przemiany materii z organizmu. Zachodzi on naturalnie na co dzień. Organami odpowiedzialnymi za oczyszczanie ciała są nerki, wątroba, układ oddechowy, a także skóra. Wychwytują one szkodliwe związki i przekształcają je w taki sposób, by mogły zostać wydalone. Według zwolenników głodówek oczyszczających układy te nie zawsze radzą sobie z nadmiarem toksyn. Wtedy właśnie potrzebne jest stosowanie głodówek.


fot. SPA&MORE

Jak powinna wyglądać głodówka?

Głodówka może pomóc pozbyć się dolegliwości, takich jak zaburzenia snu, chroniczne zmęczenie, brak energii, bóle głowy, obrzęki, problemy z trawieniem oraz problemy z cerą. Uważa się, że brak jedzenia pozwala pozbyć się chorych i uszkodzonych komórek ciała. Zwolennicy głodówek zalecają, by trwała ona co najmniej 10 dni. Krótsza może nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Wskazana jest również codzienna lewatywa. W ten sposób ułatwimy wydalanie toksyn.

Do głodówki oczyszczającej należy się wcześniej odpowiednio przygotować. Na tydzień lub dwa tygodnie przed jej rozpoczęciem zaleca się:

  • wybierać produkty lekkostrawne,
  • odstawić słodycze i napoje,
  • jeść więcej warzyw i owoców,
  • wybierać produkty jak najbardziej naturalne, nieprzetworzone,
  • odstawić żywność wysoko przetworzoną,
  • unikać tłustych produktów.

Zaraz po zakończeniu głodówki oczyszczającej nie można wrócić do starych nawyków żywieniowych. Wtedy cały nasz wysiłek poszedłby na marne. Należy zacząć od spożywania świeżo wyciskanych soków, owoców i warzyw, a w kolejnych dniach poszerzać jadłospis o następne grupy produktów spożywczych. Wychodzenie z głodówki powinno trwać co najmniej tyle, co sama głodówka.

W czasie trwania postu mogą pojawić się dolegliwości, takie jak:

  • wypryski,
  • bóle głowy,
  • intensywna woń potu i moczu,
  • bóle kości,
  • rozdrażnienie,
  • wahania nastroju.

Czy głodówka oczyszczająca jest bezpieczna?

Zwolennicy głodówek oczyszczających są zdania, że to jeden z najlepszych, naturalnych sposobów na poprawę samopoczucia oraz pozbycie się wielu chorób. Jednak długofalowe unikanie jedzenia uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie organizmu, któremu nie dostarczamy potrzebnej energii. Co prawda na skutek głodówki może dojść do ustąpienia niektórych dolegliwości, jednak w ich miejsce mogą pojawić się inne, spowodowane brakiem niezbędnych składników odżywczych. Głodówka oczyszczająca trwająca kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt dni, może prowadzić do osłabienia i wyniszczenia organizmu, a w skrajnych przypadkach nawet śmierci.

Podejmując decyzję o głodówce, należy wcześniej wykonać podstawowe badania i skonsultować pomysł z lekarzem.

Dieta cytrynowa Dieta cytrynowa

Dowiedz się więcej o diecie stosowanej przez gwiazdy Hollywo...

Detoks jaglany – na czym polega? Detoks jaglany – na czym poleg...

Dowiedz się więcej o detoksie jaglanym. Dlaczego jest wyjątk...

Powiązane

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się i otrzymuj jako pierwszy informacje o promocjach i nowościach!