Dieta arbuzowa – czy jest skuteczna?

Dieta arbuzowa – czy jest skuteczna?

Super Mamy

Czy warto włączyć arbuza do diety?

Dieta arbuzowa to kolejna monodieta, której stosowanie nie tylko ma pomóc schudnąć, ale także zmniejszyć stany zapalne i oczyścić organizm z toksyn. Na czym polega dieta arbuzowa?

Arbuz na diecie

Arbuz składa się głównie z wody (ponad 90%), niewielkich ilości składników mineralnych i błonnika pokarmowego. 100 g tego owocu to 30 kcal, spore ilości potasu i witaminy C. Nie dostarcza natomiast białka oraz tłuszczy, a węglowodany w nim zawarte to głównie węglowodany proste. Charakteryzuje się wysokim indeksem glikemicznym (IG=72). Arbuz, ze względu na niewielką ilość kalorii, polecany jest na diecie redukcyjnej.

Istnieje kilka wersji diety arbuzowej. Najbardziej popularna jest ta, która zakłada spożywanie tylko arbuza i wody. Jest to 3-dniowy post, który ma za zadanie oczyścić organizm. Po tym czasie można stopniowo włączać normalne produkty z powrotem do diety. Inna wersja, mniej restrykcyjna i dłuższa, pozwala na jedzenie innych owoców, jogurtów naturalnych i w niewielkich ilościach pieczywa oraz chudego mięsa. Jednak, wedle zaleceń, im mniej innych produktów, tym lepsze efekty można uzyskać.

Jak wygląda przykładowy dzień na diecie arbuzowej?

Na czczo - szklanka wody z cytryną i miętą.

Śniadanie - smoothie z arbuza, malin i jogurtu naturalnego.

II śniadanie: arbuz.

Obiad - serek wiejski z dodatkiem arbuza, pieczywo pełnoziarniste.

Kolacja: arbuz.


fot. Beauty Test

Dieta arbuzowa – tak czy nie?

Dieta arbuzowa cieszy się dużą popularnością, ponieważ wymaga krótkotrwałego zaangażowania. Jak każda dieta niskokaloryczna, będzie dawała szybkie efekty w postaci mniejszej liczby na wadze. Po 3 dniach można odnotować utratę 3–4 kg, ale należy być świadomym, że wynika to głównie z utraty wody, a nie tkanki tłuszczowej. Po zakończeniu diety arbuzowej trzeba liczyć się z powrotem wagi. Dodatkowo wszystkie monodiety stosowane przez dłuższy czas przyczyniają się do wystąpienia niedoborów pokarmowych. Zwolennicy planu żywieniowego twierdzą, że pozwala on oczyścić organizm z toksyn, zmniejszyć cellulit i obrzęki ciała. Nie ma jednak żadnych badań naukowych, które potwierdzałyby takie działanie kuracji.

Powyższy sposób żywienia nie jest dobrym pomysłem na odchudzanie. Arbuz może stanowić dodatek do diety redukcyjnej, nie powinien być jednak produktem, na którym opiera się cały jadłospis.

Dieta oczyszczająca - dwa jadłospisy Dieta oczyszczająca - dwa jadł...

Znasz już najlepszy sposób na oczyszczenie organizmu z zaleg...

Detoks jaglany – na czym polega? Detoks jaglany – na czym poleg...

Dowiedz się więcej o detoksie jaglanym. Dlaczego jest wyjątk...

Powiązane

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się i otrzymuj jako pierwszy informacje o promocjach i nowościach!