Dieta koktajlowa – ile można schudnąć?

Dieta koktajlowa – ile można schudnąć?

Coca-Cola

Koktajle sposobem na wymarzoną figurę?

Dieta koktajlowa opiera się na smoothies przygotowywanych z owoców i warzyw. Dostarcza organizmowi witaminy, minerały i błonnik pokarmowy. Czy warto wypróbować dietę koktajlową? Jakich efektów można się spodziewać?

Zwolennicy diety koktajlowej utrzymują, że dzięki niej przyspiesza metabolizm, poprawia się jakość snu, stan skóry, a co najważniejsze, znikają wszelkie problemy trawienne. Dieta pozwala także na pozbycie się nadprogramowych kilogramów, a smoothies pełne są witamin, antyoksydantów, minerałów i błonnika pokarmowego

Etapy diety koktajlowej

Dieta koktajlowa trwa 15 dni, ale możemy znaleźć też plany krótsze, np. 7-dniowe. Dzieli się na trzy etapy, z których każdy trwa 5 dni.

Pierwszy etap

W pierwszym etapie diety koktajlowej trzy główne posiłki składają się ze smoothies. Są trzy rodzaje koktajli: białe, czerwone oraz zielone. Bazą białych może być świeże lub zsiadłe mleko albo jogurt grecki. Ten rodzaj smoothie spożywa się na śniadanie. Koktajle czerwone przygotowuje się z buraków, czerwonej papryki, truskawek i wiśni. W jadłospisie diety koktajlowej zastępują one lunch. Zielone koktajle opierają się głównie na niskokalorycznych warzywach bogatych w błonnik i spożywane są w ramach kolacji. Na tym etapie diety można zjeść dwie przekąski w ciągu dnia, dostarczające 100-200 kcal.

Drugi etap

W drugim etapie biały koktajl stanowi śniadanie, zielony kolację, natomiast w porze obiadowej można już pozwolić sobie na normalany posiłek. Warto wybrać warzywa lub zupę, jednak nie może zawierać śmietany ani mąki. Dobry wyborem będą również gotowane lub grillowane ryby i drób, kasze, owoce morza oraz owsianki z orzechami i owocami.

Trzeci etap

Na trzecim etapie diety koktajlowej smoothie zastępuje tylko śniadania. Pozostałe dwa posiłki jemy wedle uznania. Można pozwolić sobie także na dwie przekąski.


fot. Symfonia Piękna

Co jeść na diecie koktajlowej?

Na diecie koktajlowej zalecane są przede wszystkim owoce i warzywa, głównie: jagody, gruszki, wiśnie, czereśnie, pomarańcze, ananasy, jabłka, banany i awokado. Jeśli chodzi o warzywa, najlepszym wyborem będą szpinak, buraki, papryka i pomidory. Innymi wartymi uwagi produktami są indyk, kurczak, tuńczyk, mleko migdałowe i kokosowe, hummus, bataty, ziemniaki, pieczywo pełnoziarniste i brązowy ryż.

Wpływ diety koktajlowej na zdrowie

Dieta koktajlowa pozwala pozbyć się 2–3 kg w ciągu 15 dni. Jednak przed rozpoczęciem kuracji musimy mieć na uwadze, że jest niskokaloryczna, a posiłki nie są odpowiednio zbilansowane i nie dostarczają organizmowi wystarczającej ilości makroskładników. Może się to przyczynić do występowania objawów, takich jak zmęczenie i bóle głowy. Po zakończeniu diety istnieje także ryzyko pojawienia się efektu jo-jo. Diety koktajlowej nie powinny stosować dzieci, młodzież oraz kobiety w ciąży i w okresie laktacji. Ze względu na sporą ilość błonnika nie jest zalecana również osobom z chorobami układu pokarmowego, a ze względu na wysoki indeks glikemiczny owoców nie powinna być stosowana przez diabetyków.

Dieta FMD  – dieta, która uzdrawia i odmładza Dieta FMD – dieta, która uzdr...

Fasting Mimicking Diet zapewnia nie tylko lepsze zdrowie ale...

Dieta wodna Dieta wodna

Dieta wodna - czy jest bezpieczna? A może to po prostu szybk...

Powiązane

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się i otrzymuj jako pierwszy informacje o promocjach i nowościach!