Rejsomat
Smaczne, ale przede wszystkim zdrowe. Dlaczego warto jeść ryby?
Rejsomat
Smaczne, ale przede wszystkim zdrowe. Dlaczego warto jeść ryby?
Ryby – nie każdy je lubi, jednak warto włączyć je do swojej diety. Są źródłem niezbędnych dla zdrowia wartości odżywczych. Ale czy wszystkie? Sprawdź, czym się różnią i które z nich wybrać.
Specjaliści są zgodni - osoby, które jedzą odpowiednią ilość ryb, rzadziej cierpią na choroby układu krążenia, alergie czy nowotwory. Ryby powinny trafiać na nasz stół 2-3 razy w tygodniu, jednak statystyczny Polak jada je znacznie rzadziej. Warto wspomnieć, że nie wszystkie są tak samo wartościowe - z tych żyjących w brudnych wodach lub hodowanych na antybiotykach lepiej zrezygnować.
Łosoś – jest jedną z najtłustszych ryb. Zawiera dużo wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które wspomagają pracę mózgu, regulują gospodarkę hormonalną i mają zbawienny wpływ na wygląd naszej skóry, włosów i paznokci. Oprócz tego jest źródłem witamin A, D, E i B, jodu i potasu. Najlepszym wyborem będą łososie pacyficzne i atlantyckie. Najczęściej jednak spotkać można hodowlanego łososia norweskiego, który jest mniej odżywczy niż ten dziko żyjący.
Makrela - jedna z najbardziej popularnych ryb. Zawiera dużą ilość witaminy A, D, E, witamin z grupy B, które mają wpływ na stan naszej skóry, wzmacniają kości i zęby. Składniki odżywcze takie jak wapń, fosfor, miedź, jod i cynk działają antybakteryjnie, a także ochronnie na układ krwionośny. Wspomagają też pracę tarczycy. Bogata jest także w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania.
Śledź - to nieocenione i niedoceniane źródło pełnowartościowego białka. Oprócz tego, bogaty jest w jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe. 100 g śledzia zawiera jedynie 160 kcal, dlatego warto dodać go do diety redukcyjnej.
Tuńczyk – szczególną popularnością cieszy się wśród sportowców – jest świetnym źródłem białka, a do tego jest małokaloryczny. Tuńczyk dostarczy naszemu organizmowi niezbędne dla zdrowia: potas, wapń, żelazo, fosfor oraz witaminy PP, D i B12. Składniki te wpływają na zdrowie układu krążenia i układu kostnego, wspomagają metabolizm i zmniejszają ryzyko wystąpienia anemii.
Sardynki – te małe, niepozorne rybki są jednym z najlepszych źródeł kwasów omega-3. Zawierają cenny koenzym Q10, który reguluje poziom cholesterolu. Ponadto, dzięki wysokiemu stężeniu witaminy D i wapnia wzmacniają układ kostny.
Fot. swiezynki.pl
Pstrąg - żyje w rzekach i strumieniach górskich, ale w sklepach najczęściej dostępny jest pstrąg tęczowy, który pochodzi z gospodarstw rybackich. Jest najlepszym źródłem kwasów omega-3 spośród wszystkich ryb słodkowodnych.
Halibut – zawiera duże ilości witaminy E, w związku z czym spowalnia procesy starzenia się. Dodatkowo, obniża poziom cholesterolu we krwi. Szczególnie polecany jest seniorom, osobom zmagającym się z nadciśnieniem oraz osobom żyjącym w ciągłym stresie.
Dorsz – obfituje w nienasycone kwasy omega-3 i omega-6, witaminę A, D, E, PP, witaminy z grupy B, jod, selen oraz fosfor. Dzięki tym składnikom spożywanie dorsza reguluje pracę tarczycy, układu krążenia oraz układu nerwowego. To właśnie z wątroby dorsza pozyskuje się cenny dla zdrowia tran.
Mintaj – w sklepach znajdziemy go najczęściej pod postacią paluszków rybnych lub imitacji mięsa kraba. Świeżego mintaja warto włączyć do diety, ponieważ ma wyjątkowo mało kalorii i idealnie sprawdzi się na diecie redukcyjnej. Zawiera także spore ilości białka i witamin A, D oraz selenu.
Karp – utarło się, że karpia przygotowuję się tylko raz w roku. Nie jest tak bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe, jak łosoś czy makrela, jednak zawiera znaczne ilości łatwo przyswajalnego białka, a także potas, fosfor, wapń i żelazo. 100 g karpia pokrywa połowę dziennego zapotrzebowanie na witaminę A.
Zapisz się i otrzymuj jako pierwszy informacje o promocjach i nowościach!