Wilczy apetyt – jak go powstrzymać?

Wilczy apetyt – jak go powstrzymać?

Poradnik Zdrowie

Nie możesz powstrzymać się od jedzenia? Wypróbuj nasze sposoby na zmniejszenie apetytu!

Napady głodu to nie tylko problem osób, które stosują diety odchudzające. Zdarzają się również w sytuacjach stresujących, są przyczyną nieodpowiednio zbilansowanej diety czy złych nawyków żywieniowych. Jak zatem zapobiegać sytuacjom, w których tracimy nad sobą kontrolę?


fot. abcZdrowie.pl

Powstrzymaj wilczy apetyt!

Dobry początek dnia

Zacznij dzień od pełnowartościowego posiłku. Dobrze skomponowane śniadanie zapewni energię na pierwszą część dnia i zapobiegnie chęci podjadania. Dobrym wyborem będą pełnoziarniste pieczywo, płatki owsiane, jajka oraz warzywa. Produkty te charakteryzuje niski indeks glikemiczny - nie powodują gwałtownego wzrostu, a następnie spadku glukozy we krwi. Skutecznie nasycą na kilka godzin, a pokusa podjadania zniknie.

Woda, woda i jeszcze raz woda

Głód często mylony jest z pragnieniem. Wiele osób lekceważy kwestę nawodnienia organizmu, narażając się nie tylko na wzmożony apetyt, ale także problemy ze zdrowiem. Sama kawa, herbata, czy co gorsza, słodkie napoje, nie wystarczą, aby odpowiednio nawodnić organizm. Co więcej, dostarczają mu bezwartościowych, często szkodliwych substancji chemicznych. Naszła Cię ochota na przekąskę? Najpierw wypij szklankę niegazowanej wody. Może okazać się, że zaspokoi ona pozorne uczucie głodu.

Regularne i zbilansowane posiłki

Regularne spożywanie posiłków skutecznie zapobiegnie niekontrolowanym napadom głodu. Zbyt długie przerwy w jedzeniu mogą znacząco zwiększyć apetyt, doprowadzając do sytuacji, w której ,,rzucimy” się na to, co akurat mamy pod ręką lub zjemy za dużo. Jeżeli jesteś osobą zapracowaną i nie masz czasu na codzienne gotowanie, przygotuj sobie pełnowartościowy posiłek lub zdrowe zamienniki słodyczy dzień wcześniej.

Więcej białka i błonnika

Błonnik jest ważnym elementem diety – reguluje pracę jelit, obniża poziom „złego” cholesterolu we krwi oraz utrzymuje na długo uczucie sytości po posiłku. Głównymi jego źródłami są świeże owoce i warzywa, płatki owsiane, otręby pszenne, brązowy ryż i kasze. Za długotrwałe uczucie sytości odpowiada również białko, dlatego do posiłku dodawaj nabiał, jajka, chude mięso lub warzywa strączkowe.

Sen twoim sprzymierzeńcem

Odpowiednia dawka snu pozwala na regenerację zmęczonego organizmu. Jeżeli mu jej nie zapewnimy, będzie ,,szukał” źródeł energii gdzieś indziej, np. z pożywienia. Dlatego po nieprzespanej nocy często odczuwamy zwiększony apetyt i trudniej jest powstrzymać się od dodatkowych porcji jedzenia. Śpij 7-8 godzin każdego dnia, zmniejszysz wtedy ryzyko wystąpienia napadów wilczego apetytu.

Sardynki – małe rybki o wielkiej mocy Sardynki – małe rybki o wielki...

Dlaczego warto wprowadzić je do codziennej diety?

Wpływ diety na zdrowie włosów - co jeść, gdy wypadają włosy? Wpływ diety na zdrowie włosów...

Co jeść, by mieć piękne i zdrowe włosy? Podpowiadamy!

Powiązane

Fast foody dla sportowców
Przepisy

Fast foody dla sportowców

Dieta 5 kęsów
Diety odchudzające

Dieta 5 kęsów

Podjadaj zdrowo
Przepisy

Podjadaj zdrowo

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się i otrzymuj jako pierwszy informacje o promocjach i nowościach!