Czy dieta ma wpływ na płodność?

Czy dieta ma wpływ na płodność?

Dietetycy.org

Dieta na płodność. Co jeść, by zwiększyć szanse na zajście w ciążę?

Z badań wynika, że jedna na pięć par w Polsce bezskutecznie stara się o dziecko. Nie od dziś wiadomo, że dieta ma ogromny wpływ na zdrowie, ale jak się okazuje, również na płodność. Specjaliści są zgodni, że zmiana nawyków żywieniowych może zwiększyć szansę na zajście w ciąże nawet o 80 proc. Co więc jeść, by poprawić płodność?

Dieta na płodność

Zdrowe tłuszcze. Tłuszcz jest niezbędny dla zdrowia i stanowi ważne źródło energii. Zdrowe tłuszcze znajdziemy w rybach morskich – halibucie, łososiu czy śledziach. Zawarte w nich kwasy omega-3 regulują stężenie hormonów płciowych, korzystnie wpływają na liczebność plemników i rozwój zarodka. Przyszli rodzice powinni wystrzegać się natomiast kwasów tłuszczowych trans występujących w produktach wysokoprzetworzonych - słodyczach, fast-foodach czy twardych margarynach. Ich nadmiar prowadzi do chorób układu krążenia, obniża poziom testosteronu we krwi oraz liczbę i ruchliwość plemników.

Węglowodany złożone. Dieta przyszłych rodziców powinna być bogata w produkty o niskim indeksie glikemicznym, zawierające węglowodany złożone – pełnoziarniste pieczywo i makarony czy brązowy ryż. Energia z tych produktów uwalniana jest powoli, dzięki czemu poziom glukozy we krwi utrzymuje się na stałym poziomie. Oprócz tego produkty te stanowią cenne źródło błonnika pokarmowego, który na dłużej zatrzymuje uczucie sytości, tym samym pomaga zachować prawidłową masę ciała. Nadwaga i otyłość skutecznie utrudniają kobietom zajście w ciążę.

fot. Mama i Sport
Problemy z płodnością? Warto przyjrzeć się swojej diecie!

Witaminy a ciąża

Witaminy C i E. Obie witaminy są silnymi przeciwutleniaczami.Ponadto witamina C korzystnie wpływa na przyswajanie żelaza, które zapobiega zaburzeniom cyklu menstruacyjnego. Znajdziemy ją w owocach dzikiej róży, papryce, natce pietruszki, czarnej porzeczce oraz jagodach. Witamina E chroni przed szkodliwymi skutkami tzw. stresu oksydacyjnego, który może uszkadzać komórki, w tym plemniki.

Witaminy z grupy B. Kwas foliowy jest popularnym suplementem wśród kobiet w ciąży. Jednak o jego odpowiednią dawkę warto zadbać już w trakcie planowania potomstwa. Razem z witaminami B12 i B6 obniżaja poziom homocysteiny, której nadmiar może powodować zaburzenia owulacji, a także negatywnie wpływać na żywotność plemników. Witaminę B12 znajdziemy w mięsie, podrobach, owocach morza, nabiale, jajach i rybach. Witamina B6 znajduje się produktach zbożowych, jajkach, mleku, drobiu, marchwi, szpinaku oraz papryce.

Witamina D. Odpowiedni poziom witaminy D w organizmie zwiększa szanse na prawidłowe zapłodnienie i zagnieżdżenie zarodka w macicy. Z kolei jej niedobór może negatywnie wpływać na jakość oraz ilość plemników w nasieniu.

Żelazo - wszystko, co warto o nim wiedzieć Żelazo - wszystko, co warto o...

Co warto wiedzieć o żelazie? na pewno to, że nie powinno się...

Picie alkoholu a dieta Picie alkoholu a dieta

Co pić, aby nie przytyć? Dlaczego alkohol nie sprzyja diecie...

Powiązane

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się i otrzymuj jako pierwszy informacje o promocjach i nowościach!