Hormony a odchudzanie – co warto wiedzieć?

Hormony a odchudzanie – co warto wiedzieć?

Cefarm24

Jak hormony wpływają na naszą sylwetkę?

Hormony wpływają na funkcjonowanie całego organizmu. W czasie odchudzania często zapominamy o tym, jak ważną rolę pełnią również w procesie redukcji. Zadbanie o równowagę układu hormonalnego jest ważne nie tylko w trakcie starań o wymarzoną sylwetkę, ale również w kontekście zdrowia i dobrego samopoczucia.

Hormony a odchudzanie

Na działanie układu hormonalnego duży wpływ ma nasz styl życia: ilość stresu i snu, dieta i aktywność fizyczna. Dbając o wszystkie te aspekty wspieramy równowagę hormonalną organizmu. Jednak niektóre przypadłości, takie jak insulinooporność mogą skutecznie utrudniać odchudzanie. Jaki wpływ na redukcję mogą mieć hormony?

Kortyzol

Nadmiar kortyzolu, zwanego także hormonem stresu, może znacząco zwiększać apetyt. W związku z tym zjadamy więcej kalorii i zamiast chudnąć, niestety tyjemy. Podwyższony poziom hormonu stresu może prowadzić do zaburzeń snu. Sen w trakcie redukcji jest niezwykle ważny – jego niewystarczająca ilość może prowadzić do utraty tkanki mięśniowej, spowalnia także regenerację.

Grelina

Grelina produkowana jest przez żołądek. Badania pokazały, że jest związana z pobudzaniem apetytu. Reguluje poziom energii poprzez oszczędzanie tkanki tłuszczowej. Gdy ilość greliny się zwiększa, organizm wysyła nam sygnał, że pora coś zjeść. Zjawisko to powinno zachodzić, gdy żołądek jest pusty. Jednak u części osób (otyłych, cierpiących na zaburzenia odżywiania) proces ten nie zachodzi prawidłowo. Regularnie podwyższony poziom greliny powoduje ciągłe uczucie głodu, przez co odchudzanie jest znacznie utrudnione. Zwiększone wydzielanie hormonu towarzyszy również stresowi, który występuje podczas stosowania rygorystycznych diet (poniżej 1000 kcal).


fot. Katsuumi

Insulina

Insulina jest hormonem wydzielanym przez trzustkę. Przekazuje do mózgu informacje o przyjęciu przez organizm pokarmu. Dzięki insulinie organizm magazynuje glukozę, która odkładana jest głównie w wątrobie i mięśniach. Duża ilość spożywanych węglowodanów powoduje duże wyrzuty insuliny, które sprzyjają gromadzeniu się tkanki tłuszczowej. Podwyższony poziom tego hormonu we krwi daje sygnał organizmowi, że pojawił się nadmiar cukru, który musi przekształcić się w tłuszcz. Ten proces opisuje nie tylko mechanizm przybierania na wadze, ale także utratę wrażliwości na insulinę, co powoduje jeszcze większy przyrost masy ciała. Badania pokazują, że odpowiednia dieta i aktywność fizyczna korzystnie wpływają na stężenie tego hormonu.

Leptyna

Leptyna syntetyzowana jest przez tkankę tłuszczową, a jej poziom zależy od jej ilości. Hormon ten zwiększa utlenianie kwasów tłuszczowych, tym samym sprzyja rozkładowi tkanki tłuszczowej i hamuje proces jej powstawania. Leptyna zwiększa również wrażliwość komórek na insulinę oraz zużycie glukozy. Nazywana jest hormonem sytości, ponieważ zmniejsza apetyt, wykazując działanie odwrotne do greliny. Oba hormony muszą pozostawać w równowadze, ponieważ przewaga jednego z nich może prowadzić do zaburzeń łaknienia.

Próbujesz schudnąć od dłuższego czasu, ale bezskutecznie? Podejrzewasz u siebie problemy o podłożu hormonalnym? Skonsultuj się z lekarzem, który skieruje Cię na odpowiednie badania.

Czym zastąpić słodycze? Czym zastąpić słodycze?

Ograniczenie słodyczy wcale nie musi być trudne!

Naturalnie hamują apetyt Naturalnie hamują apetyt

Tłumienie apetytu? Co należy jeść, żeby go powstrzymać?

Powiązane

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się i otrzymuj jako pierwszy informacje o promocjach i nowościach!