Zmień to w diecie i zobacz, co się stanie

Zmień to w diecie i zobacz, co się stanie

Trening Biegacza

Małe zmiany robią wielką różnicę!

Dieta ma bezpośredni wpływ na to, jak się czujemy. Nie da się niezdrowo jeść i jednocześnie być pełnym energii, zdrowym człowiekiem. Dokonanie zmian w jadłospisie może wydawać się trudne, dlatego zacznij małymi krokami i zobacz, co się stanie.

Słodka bułka na śniadanie, burger na obiad i paczka chipsów wieczorem – brzmi znajomo? Zobacz, jak małe zmiany w diecie robią dużą różnicę.

Zacznij od małych zmian!

Zamień białe pieczywo na pełnoziarniste

Polacy uwielbiają pieczywo. Biały chleb, bułki i rogaliki to nieodłączny element diety wielu z nas. Ale to, jaki rodzaj pieczywa wybierzemy, może mieć spory wpływ na nasze zdrowie. To pełnoziarniste zawiera więcej błonnika pokarmowego (który syci na długo i reguluje pracę jelit) oraz składników, takich jak witaminy z grupy B i E, żelazo, magnez, wapń, miedź, cynk (które m.in. wpływają na pracę układu nerwowego). Oprócz tego ma niższy indeks glikemiczny, a co za tym idzie, nie powoduje nagłego wzrostu stężenia glukozy we krwi, co ma miejsce w przypadku białego pieczywa. Taka mała zmiana może uchronić nas przed cukrzycą, chorobami jelit i schorzeniami układu krążenia. Dowiedz się, które zboża są najzdrowsze.


fot. Dietetycy.org

Biały ryż i makaron zastąp brązowymi

Podobnie jak w przypadku pieczywa, brązowy makaron i ryż, a także kasze to bogactwo różnorodnych składników odżywczych, których te białe są pozbawione. Pełnoziarniste produkty są dobrym źródłem węglowodanów złożonych, które rozkładają się wolniej, nie powodując gwałtownych skoków insuliny. Witaminy z grupy B, żelazo, magnez, miedź, potas i cynk w nich zawarte wspomagają pracę wątroby, układu nerwowego i mózgu, poprawiają kondycję włosów skóry i paznokci, a także wspierają pamięć i koncentrację.

Zamiast słodyczy wybierz orzechy

Gdy poczujemy głód i spadek energii, często wybieramy słodycze z nadzieją, że dodadzą nam energii. Efekt jest jednak krótkotrwały, a wraz z batonikiem nie dostarczamy niczego, oprócz pustych kalorii. W takich momentach lepiej sięgnąć po orzechy i suszone owoce, np. śliwki, morele, daktyle czy figi. Choć są kaloryczne, zapewnią nam dużą dawkę białka, błonnika, magnezu, potasu, kwasu foliowego i witaminy E. Szybko nasycą, a ochota na czekoladę minie w mgnieniu oka.


fot. Wapteka

Te proste zmiany już po kilku tygodniach przyniosą efekty w postaci lepszego samopoczucia i wyglądu!

Krowie vs kozie – które mleko wygrywa? Krowie vs kozie – które mleko...

Odpowiedź może Cię zaskoczyć!

Poznaj trendy kulinarne na 2021 rok Poznaj trendy kulinarne na 202...

Czy wegańskie zamienniki produktów odzwierzęcych zdominują n...

Powiązane

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się i otrzymuj jako pierwszy informacje o promocjach i nowościach!