Cukier inwertowany - co to jest?

Cukier inwertowany - co to jest?

Czym jest cukier inwertowany i czy warto, aby powitać go w naszej kuchni?

Zamiennik białego cukru

Cukier inwertowany to nic innego jak mieszanina glukozy i fruktozy, która powstała w wyniku hydrolizy sacharozy. Podczas tego procesu dochodzi do inwersji, która ma wpływ na zmianę cech fizycznych cukru. Enzymem odpowiedzialnym za ten proces jest inwertaza, którą wytwarzają m.in. pszczoły. Najbardziej znanym i powszechnie dostępnym źródłem cukru inwertowanego jest miód. Do czego jest stosowany? Jakie ma właściwości?

Jest to płynna ciecz o bursztynowej barwie i w porównaniu do zwykłego cukru stołowego jest słodszy, a także szybciej ulega rozpuszczeniu w wodzie. Proces krystalizacji, czyli wytrącania kryształków cukru, jest znacznie powolniejszy. Posiada zdolność zatrzymywania wilgoci w produktach, co jest wykorzystywane w przemyśle spożywczym do wyrobu m.in. polewy, galaretek, syropów, przetworów owocowych, miodu, likierów czy też pieczywa. Cukier inwertowany jest także wykorzystywany przez pszczelarzy do karmienia pszczół.

fot. Gazeta

Szkodliwość

Wpływ na zdrowie człowieka tego produktu jest podobne do działania innych cukrów. Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że spożycie cukru należy ograniczyć do 10% energii z diety. Cukier inwertowany spożywany w nadmiarze, podobnie jak inne produkty tego typu, może przyczynić się do rozwoju otyłości oraz cukrzycy typu 2. Zwiększa również ryzyko wystąpienia zaburzeń lipidowych, a tym samym rozwoju miażdżycy. W konsekwencji może to doprowadzić do udaru mózgu lub zawału serca.

Cukier inwertowany jest źródłem tzw. „pustych kalorii”, dlatego ważne jest jego ograniczenie w codziennej diecie. Pamiętajmy o tym, że zdrowe odżywianie oraz ruch to krok do przodu w naszej diecie. Tak samo jest ze stopniowym eliminowaniem cukru. Naprawdę warto!

 

 

 

 

Judyta Przybyszewska

Judyta Przybyszewska

Ceny jesiennych owoców sezonowych Ceny jesiennych owoców sezonow...

Ceny owoców sezonowych

Dlaczego warto jeść szparagi? Dlaczego warto jeść szparagi?

Trwa sezon na szparagi – to najwyższy czas, żeby skorzystać...

Komentarze

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się i otrzymuj jako pierwszy informacje o promocjach i nowościach!