Dieta dla sportowca - amatora

Dieta dla sportowca - amatora

Elements envato

Nawet jeśli uprawiacie sport tylko rekreacyjnie, to Wasz organizm już potrzebuje dodatkowych materiałów budulcowych i regeneracyjnych.

Wpływ ćwiczeń na dietę

Każda dodatkowa aktywność fizyczna oznacza większe zapotrzebowanie kaloryczne oraz składniki odżywcze. Nie bez powodu nawet firmy cateringowe oferują specjalne produkty dla sportowców. Nawet dla tych, którzy wykazują większy wysiłek fizyczny tylko raz w tygodniu!

Oczywiście nie każdy sportowiec będzie mieć takie same zapotrzebowania: wszystko zależy od rodzaju ćwiczeń, ich intensywności, czasu trwania i samego wysiłku fizycznego. W przypadku rzadkich, rekreacyjnych ćwiczeń znaczna zmiana diety nie jest obowiązkowa. Co innego, jeśli planujemy schudnąć czy wymodelować swoją sylwetkę – wtedy obowiązują nas już nieco inne zasady.

Zwiększenie masy mięśniowej

Oczywiście podstawowym budulcem naszych mięśni jest białko: gdy decydujemy się na zwiększenie masy mięśniowej powinniśmy zmienić naszą dietę. Przede wszystkim powinna być ona bardziej kaloryczna: od 500 do nawet 1 000 kcal dziennie! Najlepszym paliwem dla naszego organizmu będą wtedy węglowodany: wspomogą nasze mięśnie i tkankę. Zaleca się wtedy nawet 5 jaj dziennie. Posiłki powinny być regularne, jednak niewielkie. Za duże porcje obciążą układ trawienny i spowolnią nasze postępy, a do tego przyczynią się do gorszego samopoczucia i zwiększenia tkanki tłuszczowej.

Spalanie tkanki tłuszczowej poprzez ćwiczenia

Chcąc schudnąć nie możemy znacznie ograniczyć spożywanych kalorii. Jeśli ograniczymy energię pochodzącą z jedzenia i zwiększymy wysiłek fizyczny, to przede wszystkim spowolnimy nasz metabolizm i przyczynimy się znacznego osłabienia, a nawet omdleń. Nawet przy redukcji tłuszczu powinniśmy skupić się na węglowodanach o niskim indeksie glikemicznym. Warto więc jeść:

  • produkty pełnoziarniste,
  • makarony gotowane al dente,
  • wszystkie warzywa,
  • niektóre owoce.

Dieta każdego sportowca powinna być bogata również w tłuszcze: powinny one stanowić 25-30 procent dziennego zapotrzebowania na energię. Odpowiednio dobrane witaminy i minerały poprawią wydolność fizyczną i pomogą naszemu organizmowi szybciej się zreanimować. Więcej szczegółów już niedługo tylko u nas!

Dieta Na Zdrowo

Dieta Na Zdrowo

Dieta dla sportowców Dieta dla sportowców

Aktywność fizyczna to duży wysiłek dla naszego organizmu. Dl...

Jedzenie po treningu Jedzenie po treningu

Wiesz już po jakie produkty sięgnąć po treningu, by uzupełni...

Komentarze

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się i otrzymuj jako pierwszy informacje o promocjach i nowościach!