Dieta warzywno-owocowa dr Dąbrowskiej
optymalnewybory.pl
Dieta dr Dąbrowskiej wciąż wzbudza wiele kontrowersji ze względu na restrykcyjny i niskokaloryczny jadłospis. Dla jednych ma wyjątkowe działanie lecznicze, dla drugich jest niezdrową głodówką, która może przynieść więcej szkód niż korzyści. Na czym polega i czy warto ją stosować?
Zasady stosowania diety
Dieta dr Dąbrowskiej to post, którego stosowanie ma na celu zapobieganie chorobom cywilizacyjnym i eliminację już występujących schorzeń. Utrata tkanki tłuszczowej jest jedynie skutkiem ubocznym, nie jest to jednak typowa dieta odchudzająca. Głównym założeniem diety jest spożywanie wyłącznie owoców i warzyw niskoskrobiowych. W ten sposób dostarczamy organizmowi nie więcej niż 600 – 800 kalorii dziennie. Sam post powinien trwać nie dłużej niż 6 tygodni. Owoce i warzywa dozwolone na diecie to:
- owoce: jabłka, cytryny, grejpfruty, jagody,
- warzywa: kalafiory, brokuły, pietruszki, seler, kalarepa, cukinia, por, zielone liście warzyw, papryka, ogórki, pomidory, kapusta, sałata, marchew, buraki.
Wymienione warzywa i owoce mogą być spożywane w postaci zup, koktajli, soków, surówek. W związku z dostarczaniem dużej ilości błonnika należy przyjmować co najmniej 2 litry wody dziennie. Po pierwszym etapie diety, tzw. odtruwaniu, należy stopniowo wychodzić z diety dodając do codziennego jadłospisu kasze, produkty mleczne i pełnoziarniste.
(fot. fitness.wp.pl)
Zalety i wady postu
Dieta ma za zadanie uruchomić w organizmie procesy samoleczenia. Poprzez dostarczanie dużej ilości antydoksydantów w warzywach i owocach pomaga oczyścić organizm z uszkodzonych komórek, toksyn i metali ciężkich oraz usuwa złogi jelitowe. Dzięki deficytowi kalorycznemu pomaga w zrzuceniu zbędnych kilogramów. Jej stosowanie może wywoływać jednak skutki uboczne, takie jak osłabienie, niedobory pokarmowe i zaburzenia hormonalne. Nie jest więc zalecana dzieciom, młodzieży i kobietom w ciąży. Stworzona jest dla osób zmagającymi się z cukrzycą, nadczynnością tarczycy, chorobami serca czy awitaminozą. Przed rozpoczęciem diety warzywno-owocowej należy skonsultować się z lekarzem bądź dietetykiem.
Komentarze