Co jeść na kolację, by nie tyć i dobrze spać?

Co jeść na kolację, by nie tyć i dobrze spać?

Poradnik Zdrowie

Kolacja to najbardziej problematyczny posiłek w ciągu dnia, szczególnie dla osób, które są na diecie odchudzającej. Trzeba podkreślić, że kolacji nie można pomijać, niezależnie od diety i przekonań. Co zatem jeść, by nie tyć i dobrze spać? O której godzinie jeść ostatni posiłek?

Kolacja a odchudzanie

Żeby schudnąć, trzeba wytworzyć deficyt kaloryczny - musimy zjeść mniej, niż nasz organizm potrzebuje w ciągu dnia, by zaczął sięgnąć po zapasy w postaci tkanki tłuszczowej. Pomijanie akurat kolacji nie sprawi, że stracimy na wadze. Równie dobrze możemy pominąć inny posiłek w ciągu dnia i o ile będzie to powodowało deficyt kaloryczny – schudniemy.

Nie zmienia to faktu, że właśnie wieczorem najczęściej mamy ochotę na niezdrowe przekąski. Dodatkowo często dochodzi kwestia zmęczenia po całym dniu i braku chęci przygotowywania pełnowartościowego posiłku. W rezultacie sięgamy po ulubione, gotowe produkty. Niektórzy też jedzą przez cały dzień jedzą niewiele z braku czasu, a kolacja stanowi jedyny większy posiłek w ciągu dnia. Innym czynnikiem wpływającym na jakość kolacji są emocje, takie jak stres, smutek czy znudzenie. Zmęczenie całym dniem tylko potęguje uczucie głodu i nasila ochotę na wysokokaloryczne produkty.

O której jeść kolację? Ostatni posiłek dnia najlepiej jeść około 2-3 godziny przed snem. Nie jest zatem konieczne, by kolację zjeść do godziny 18 – chyba, że kładziemy się spać między 20 a 21. Jeśli chodzimy spać o 23:00, to z bez obaw można zjeść około 20.


fot. Kalendarzrolników.pl

Co zjeść na kolację?

Co zjeść na kolację, aby dobrze spać? Kolacja powinna być lekkostrawna, co oznacza krótki czas trawienia. W przeciwnym razie mogą pojawić się dolegliwości ze strony układu pokarmowego – bóle brzucha, nudności, wzdęcia, zgaga, a także koszmary czy bezsenność. W nocy przemiana materii zwalnia, tkanki regenerują się. Wieczorny posiłek nie powinien zawierać dużych ilości nasyconych kwasów tłuszczowych, a obfitować w nienasycone kwasy tłuszczowe, które budują komórki oraz tkanki. Najlepszym źródłem kwasów omega-3 są: oliwa z oliwek, olej lniany, orzechy włoskie i ryby. Porcja warzyw i owoców korzystnie wpłyną na perystaltykę jelit, chroniąc przed zaparciami. Produkty polecane na kolację to sałatki, chude mięsa i ryby, chudy lub półtłusty nabiał, pieczywo pełnoziarniste, migdały, orzechy włoskie, ryż, płatki owsiane, kasze, kiwi, wiśnie i banany.

Czego nie jeść na kolację? Nie zaleca się spożywania napojów pobudzających, które zawierają kofeinę, czyli kawy, herbaty oraz napojów typu cola oraz energetyzujących. Ostatni z nich powinien być wypity 6h przed snem. Wieczorem najlepiej także zrezygnować z dań smażonych, grillowanych, pikantnych, zawierających duże ilości tłuszczu zwierzęcego – obciążają układ pokarmowy, co w efekcie może prowadzić do problemów z zaśnięciem i zaburzeń snu. Słodkie przekąski też nie będą dobrym wyborem, ponieważ gwałtownie podnoszą poziom glukozy we krwi.

Ilona Płotek

Ilona Płotek

Czy banany można jeść na diecie? Czy banany można jeść na dieci...

Co warto wiedzieć o bananach?

Ryż – jego rodzaje i wartości odżywcze Ryż – jego rodzaje i wartości...

Dowiedz się, jak poszczególne rodzaje ryżu wpływają na zdrow...

Komentarze

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się i otrzymuj jako pierwszy informacje o promocjach i nowościach!