Źródła białka w diecie wegańskiej

Źródła białka w diecie wegańskiej

zdrowie.senior.pl

Często można spotkać się ze stwierdzeniem, że w diecie wegańskiej nie ma miejsca na białko. Nie jest ono jednak prawdziwe. Okazuje się, że lista produktów roślinnych bogatych w białko jest długa. Skąd więc można je czerpać nie jedząc mięsa?

Białko - dlaczego jest tak ważne?

Nasz organizm składa się mniej więcej w 20% z białka. Białko musi być dostarczane każdego dnia w odpowiednich ilościach, czyli 1,2 – 2g na kilogram masy ciała, aby nasz organizm funkcjonował poprawnie, nie rozwijały się w nim stany zapalne oraz masa mięśniowa utrzymywała się na odpowiednim poziomie. Jest budulcem wszystkich narządów w organizmie. Uczestniczy także w procesach metabolicznych. Do prawidłowego rozwoju człowiek potrzebuje 20 aminokwasów. 10 z nich jest egzogennych, czyli przyswajanych z pożywienia. Pozostałe 10 to aminokwasy endogenne, to znaczy takie, które syntezowane są samodzielnie. Białka roślinne zawierają mniej aminokwasów egzogennych oraz są trudniej przyswajalne dla ludzkiego organizmu. Są jednak tak samo wartościowe jak zwierzęce. Przy odpowiednio skomponowanej diecie można dostarczyć wszystkie niezbędne aminokwasy. Wystarczy tylko wiedzieć, gdzie należy ich szukać.

Źródła białka roślinnego

(fot. dietetycznienacodzien.blogspot)

Dieta wegańska powinna być bogata w:

  • rośliny strączkowe,
  • produkty pełnoziarniste,
  • orzechy i pestki,
  • warzywa i owoce.

Fasola, soczewica, groch, soja czy bób to strączki, w których znajdziecie najwięcej białka. Soję można znaleźć w formie kotletów, mleka, a nawet parówek czy burgerów. Produkty pełnoziarniste to przede wszystkim ciemne pieczywo, kasze i brązowy ryż. Orzechy i pestki stanowią również doskonałe źródło zdrowych tłuszczy. Warzywa i owoce powinny stanowić podstawę każdej diety. To nieocenione źródło witamin, minerałów i antyoksydantów. Jednak to w szpinaku, jarmużu czy brukselce znajdziemy większą ilość aminokwasów. Dobrym rozwiązaniem będzie również inwestycja w odżywki białkowe. Pomocne okażą się zwłaszcza osobom trenującym, w których diecie podwyższona jest podaż białka. Na rynku znajdziecie duży wybór właśnie tych wegańskich. Jedna porcja uzupełnia codzienny bilans o około 25 g tego makroskładnika.

Ilona Płotek

Ilona Płotek

Kwas linolowy - właściwości Kwas linolowy - właściwości

Co warto wiedzieć o kwasie linolowym?

Pokrzywa – właściwości lecznicze naparu Pokrzywa – właściwości lecznic...

Nie tylko na włosy i paznokcie. Sprawdź, jak działa pokrzywa...

Komentarze

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się i otrzymuj jako pierwszy informacje o promocjach i nowościach!