
Intermittent Fasting - co kryje się za tymi słowami? Jakie są zasady diety IF?
Intermittent Fasting - co kryje się za tymi słowami? Jakie są zasady diety IF?
IF to skrót od angielskiego wyrażenia „intermittent fasting”- okresowy post. Dieta opiera się przede wszystkim na stosowaniu tzw. "głodówki". W tym sposobie żywienia chodzi więc głównie o to, by wydłużyć czas, kiedy nie przyjmujemy żadnych posiłków.
Jak każda dieta, ta również wymaga ograniczeń kalorii, ale tylko w określone dni. W zamian za to daje takie same efekty, jak codzienne odchudzanie, a przy tym poprawia stan zdrowia. Sprawdź, jakie są efekty, zasady IF.
Dieta ta może być przeprowadzona na różne sposoby. Odżywianie natomiast głównie polega na tym, że należy wyraźnie oddzielić okresy, w których można jeść (to tzw. okna żywieniowe), od tych, w których zdecydowanie trzeba się powstrzymać od sięgania po cokolwiek, czyli posty. Podczas nich można pozwolić sobie wtedy jedynie na coś bezkalorycznego, np. wodę, kawę z odrobiną mleka lub herbatę, ewentualnie gumę do żucia. Dieta IF sprawia, że w organizmie powstaje czasowy deficyt kalorii.
fot. chatelaine
Dieta ma kilka wariantów, dzięki czemu można dopasować ją do potrzeb swojego organizmu i trybu życia. Do wyboru jest opcja:
Dieta IF, chociaż nie jest głodówką, zapewnia efekty podobne do postu. Dla kogo jest najlepszym rozwiązaniem? Na pewno dla tych, u których nie sprawdziły się tradycyjne metody odchudzania, czyli ograniczenie kalorii i jedzenie posiłków 5 razy dziennie. Osoby zabiegane, prowadzące nieregularny tryb życia łatwiej zapanują nad dietą, jeśli przez część dnia nie muszą myśleć o jedzeniu.
Jakie są korzyści stosowania diety IF?