Dieta IF w pigułce

Dieta IF w pigułce

IF to skrót od angielskiego wyrażenia „intermittent fasting”- okresowy post. Dieta opiera się przede wszystkim na stosowaniu tzw. "głodówki". W tym sposobie żywienia chodzi więc głównie o to, by wydłużyć czas, kiedy nie przyjmujemy żadnych posiłków. 

Nieważne ile, ważne kiedy

Jak każda dieta, ta również wymaga ograniczeń kalorii, ale tylko w określone dni. W zamian za to daje takie same efekty, jak codzienne odchudzanie, a przy tym poprawia stan zdrowia. Sprawdź, jakie są efekty, zasady IF.

Dieta ta może być przeprowadzona na różne sposoby. Odżywianie natomiast głównie polega na tym, że należy wyraźnie oddzielić okresy, w których można jeść (to tzw. okna żywieniowe), od tych, w których zdecydowanie trzeba się powstrzymać od sięgania po cokolwiek, czyli posty. Podczas nich można pozwolić sobie wtedy jedynie na coś bezkalorycznego, np. wodę, kawę z odrobiną mleka lub herbatę, ewentualnie gumę do żucia. Dieta IF sprawia, że w organizmie powstaje czasowy deficyt kalorii

fot. chatelaine

Dieta ma kilka wariantów, dzięki czemu można dopasować ją do potrzeb swojego organizmu i trybu życia. Do wyboru jest opcja:

  • 16/8, czyli przez 16 godzin w ciągu doby post, a przez 8 można jeść. 
  • 20/4, czyli post trwa 20 godzin, a okres jedzenia tylko 4. 
  • 5:2 - przez pięć dni w tygodniu odżywianie normalne, ale bez przejadania się. Natomiast przez 2 kolejne dni jedynie 500-600 kalorii na całe zapotrzebowanie dzienne, dodatkowo głodówka co 2 dni.
  • 6:1 (eat-stop-eat), który polega na zachowaniu postu przez dobę co 6 dni, a następnie normalna dieta i od nowa głodówka. 

Dieta IF, chociaż nie jest głodówką, zapewnia efekty podobne do postu. Dla kogo jest najlepszym rozwiązaniem? Na pewno dla tych, u których nie sprawdziły się tradycyjne metody odchudzania, czyli ograniczenie kalorii i jedzenie posiłków 5 razy dziennie. Osoby zabiegane, prowadzące nieregularny tryb życia łatwiej zapanują nad dietą, jeśli przez część dnia nie muszą myśleć o jedzeniu.

Jakie są korzyści stosowania diety IF?

  • Utrata nadwagi,
  • nasilenie spalania tłuszczu,
  • wyszczuplenie brzucha,
  • „reset” metabolizmu,
  • poprawa samopoczucia i nastroju.
Judyta Przybyszewska

Judyta Przybyszewska

Dieta grejpfrutowa – 4 kilogramy w zaledwie 2 tygodnie! Dieta grejpfrutowa – 4 kilogra...

Sposób gwiazd Hollywood na wspaniałą sylwetkę?

Japońska dieta wodna - jakie daje efekty? Japońska dieta wodna - jakie d...

Woda – antidotum na nadwagę?

Komentarze

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się i otrzymuj jako pierwszy informacje o promocjach i nowościach!