Dieta jabłkowa – rygorystyczna, ale czy skuteczna?

Dieta jabłkowa – rygorystyczna, ale czy skuteczna?

Super Express

Jabłka są pełne witamin, minerałów oraz błonnika. Nie tylko szybko sycą i przyspieszają metabolizm, ale poprawiają także wygląd włosów, skóry i paznokci. Dieta jabłkowa ma 2 warianty. Na czym polega każdy z nich?

Są dwa rodzaje diety jabłkowej. Mniej rygorystyczny zakłada, że jabłka są dodatkiem do zbilansowanych posiłków. Natomiast ten bardziej polega na wyeliminowaniu z diety wszystkiego, oprócz jabłek.

Jabłka stanowią źródło witaminy A, B i C, kwasu cytrynowego i węglowego. Zawierają także duże ilości przeciwutleniaczy. Działają oczyszczająco, obniżają poziom ,,złego” cholesterolu we krwi i są bardzo sycące. Jednak czy ograniczanie się wyłącznie do jednego owocu może być zdrowe i przynieść pożądane efekty w odchudzaniu?

Zasady diety jabłkowej

Dieta jabłkowa stosowana jest w celu oczyszczenia organizmu. Jest na tyle rygorystyczna, że przed jej rozpoczęciem należy się odpowiednio przygotować. Kilka dni wcześniej należy zrezygnować ze słodyczy, mięsa, i kawy, a ziemniaki i makaron zastąpić kaszą.

Bardziej rygorystyczna wersja diety trwa 3 dni. W tym czasie można jeść tylko jabłka, do dwóch kilogramów w ciągu dnia. Można również pić świeżo wyciskany sok z jabłek. Każdego ranka trzeba wypić szklankę wody z jedną łyżką octu jabłkowego. Ma to na celu podkręcenie metabolizmu. Oprócz tego ważne jest, by wypijać co najmniej 2 litry płynów dziennie, w postaci wody i ziół.

W mniej rygorystycznej wersji diety jabłka stanowią dodatek do posiłków, które powinny być lekkostrawne. Unikamy spożywania tłuszczu oraz produktów przetworzonych.


fot. Fitness - WP

Efekty diety jabłkowej

Dieta jabłkowa jest wyjątkowo niskokaloryczna, dlatego może przynieść pożądane efekty w postaci utraconych kilogramów (nawet 7 w ciągu tygodnia). Jednak ze względu na ryzyko wystąpienia licznych niedoborów pokarmowych, nie może być stosowana długofalowo. Ponadto duży deficyt kaloryczny może powodować osłabienie, zawroty głowy, problemy z koncentracją i rozdrażnienie. Nie spodziewajmy się więc długotrwałych efektów takiego odchudzania.

Diety, które nie zapewniają wszystkich niezbędnych składników odżywczych, nigdy nie są dobrym wyborem. To zbilansowany jadłospis i aktywność fizyczna, nie modne diety, stanowią klucz do sukcesu.

Ilona Płotek

Ilona Płotek

Dieta ujemnych kalorii - na czym polega? Dieta ujemnych kalorii - na cz...

Które produkty mają ,,ujemne kalorie"?

Jakie tłuszcze wybrać na diecie ketogenicznej? Jakie tłuszcze wybrać na dieci...

Tłuszcz tłuszczowi nierówny. Który wybrać?

Komentarze

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się i otrzymuj jako pierwszy informacje o promocjach i nowościach!