hellozdrowie.pl
Jakie są jej przyczyny i czym się objawia? Jaką dietę stosować?
hellozdrowie.pl
Jakie są jej przyczyny i czym się objawia? Jaką dietę stosować?
Nietolerancja laktozy to jedna z najczęściej spotykanych nietolerancji pokarmowych. Spowodowana jest brakiem laktazy, czyli enzymu niezbędnego do rozkładu laktozy. Wówczas po spożyciu np. nabiału pojawiają się przykre dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Jakie są przyczyny i objawy nietolerancji laktozy? Na czym polega leczenie? Jaką dietę stosować?
Nietolerancja laktozy to reakcja organizmu pojawiająca się po spożyciu produktów zawierających laktozę - cukier mleczny. Jej przyczyną jest brak (alaktazja) lub niedobór (hipolaktazja) laktazy - enzymu trawiennego, który odpowiada za rozkład laktozy na glukozę i galaktozę. W takiej sytuacji laktoza nie zostaje rozłożona i ulega fermentacji bakteryjnej w jelicie grubym. W konsekwencji tworzą się kwasy i gazy, które działają drażniąco na błonę śluzową, czego konsekwencją są dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Przyczyny występowania nietolerancji laktozy dzielą się na:
Stopień nasilenia objawów zależy od ilości spożytej laktozy (im większa dawka, tym bardziej nasilone są objawy) oraz od stopnia niedoboru laktazy w organizmie. Objawy najczęściej pojawiają się po kilku lub kilkunastu godzinach od spożycia tego cukru. Z tego powodu chorzy często nie wiążą dolegliwości ze spożywaniem nabiału.
W celu rozpoznania nietolerancji laktozy wykonuje się:
(fot. kwestia zdrowia.eu)
Inne źródła laktozy:
Zapisz się i otrzymuj jako pierwszy informacje o promocjach i nowościach!