Mity w zdrowym odżywianiu

Mity w zdrowym odżywianiu

Elements envato

Istnieją zasady, których należy przestrzegać przy każdej diecie lub po prostu zdrowym trybie życia. Jednak tam, gdzie pojawiają się tego typu zasady, często zaczynają pojawiać się mity. Dzisiaj chcemy przedstawić Wam te najczęściej powtarzane!

Picie w czasie posiłku

Słyszeliście już pewnie, że picie w trakcie jedzenia może rozpychać żołądek, przez co nieświadomie zaczynamy jeść coraz więcej? Jest to na szczęście tylko mit, a sięgnięcie po szklankę wody lub herbaty nie sprawi, że następna porcja będzie większa. Woda rzeczywiście może rozcieńczać kwas solny – na szczęście zdrowy żołądek jest przygotowany na tego typu sytuacje: posiada bufor kwasu solnego, dzięki czemu jest w stanie regulować jego odpowiednią ilość. Dlatego wszystko będzie w porządku, dopóki nie będziemy zapijać jedzenia słodkimi napojami.

Jedzenie po 18 tuczy

Jest to kolejny mit, który u niektórych może być przyczyną niechęci do wszelkiego rodzaju diet. Wszystko bowiem zależy od tego, o której zazwyczaj kładziemy się spać. Zaleca się, by ostatni posiłek zjeść na 3 godziny przed snem. Po ostatnim posiłku zakazane są oczywiście przekąski, które zmuszą nasz organizm do pracy w nocy. Jeśli na kolację zjemy coś lekkiego i nie przekroczymy naszego zapotrzebowania kalorycznego, to nawet jedzenie o północy nie zaprzepaści naszych starań o zgrabną sylwetkę.

Węglowodany odpowiadają za tycie

Tłumaczyliśmy to nie raz, powtórzymy po raz kolejny: tyjemy jedynie przez nadwyżkę kaloryczną, a nie konkretną grupę pokarmów. Więcej o tym micie i o samych węglowodanach dowiecie się w poprzednim artykule: Węglowodany odpowiedzialne za tycie? Obalamy mit.

Łączenie owoców słodkich i kwaśnych to zły pomysł

Na nasze szczęście zdrowe odżywianie jest bardzo proste: dlatego jeśli w jednej sałatce znajdziemy kiwi i pomarańczę czy jabłko, to nie musimy od razu rezygnować z jedzenia! Łączenie owoców na pewno wyjdzie nam na lepsze, niż sięgnięcie po niezdrową przekąskę lub tłusty posiłek. Zostawmy sobie trochę przyjemności i nie odmawiajmy sobie ulubionych owoców!

 

Paula Bukowska

Paula Bukowska

Cudowny sok z ogórka Cudowny sok z ogórka

Odświeża i gasi pragnienie - idealny napój na lato, czyli so...

Na czym polega ichtiwegetarianizm? Na czym polega ichtiwegetarian...

Zdrowsza wersja wegetarianizmu?

Komentarze

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się i otrzymuj jako pierwszy informacje o promocjach i nowościach!