Synefryna - sposób na odchudzanie bez wysiłku?

Synefryna - sposób na odchudzanie bez wysiłku?

Poradnik Zdrowie

Obecnie panuje moda na wyrzeźbioną i szczupłą sylwetkę. Siłownie przeżywają oblężenie, tak samo jak gabinety dietetyczne. Niektórzy jednak wybierają drogę na skróty. Chcą uzyskać zadowalające efekty bez większego wysiłku, dlatego sięgają po różne suplementy wspomagające odchudzanie. Okazuje się, że mogą one wywoływać szereg niepożądanych skutków ubocznych. Czy warto korzystać z takich środków? Czy są skuteczne?

Jednym ze składników tego rodzaju suplementów jest synefryna. Jej źródłem są owoce gorzkiej pomarańczy, które ze względu na mocno gorzki smak nie nadają się do jedzenia w postaci surowej. Wykorzystywane są do produkcji przetworów, alkoholu czy esencji do ciast.

Czym jest synefryna?

Synefryna jest tzw. termogenikiem – naturalną substancją, która powoduje przyspieszenie metabolizmu i spalania tkanki tłuszczowej, a także zwiększenie wydatków energetycznych. Szczególną popularnością cieszy się wśród sportowców oraz osób pragnących ułatwić sobie odchudzanie. Często za najskuteczniejsze termogeniki uznaje się substancje niebezpieczne dla zdrowia, takie jak dinitrofenol lub efedryna, która jeszcze kilkanaście lat temu dodawana była do odchudzających suplementów diety. Jednak w 2004 roku wprowadzono zakaz jej stosowania z powodu występowania skutków ubocznych po jej zażyciu. Po latach poszukiwań natrafiono na synefrynę, która zastąpiła szkodliwą efedrynę. Nie ma jednak dokładnych badań dotyczących skutków jej długotrwałego suplementowania. Znane są tylko skutki uboczne przekraczania dziennej dawki.

Fot. Elegant Women's Club

Właściwości synefryny

Synefryna działa podobnie jak efedryna, adrenalina czy tyramina. Sprawia, że nasila się termogeneza, co z kolei wpływa na przyspieszenie spalania tkanki tłuszczowej. Ponadto wywołuje lipolizę, czyli proces rozkładu tłuszczów. Dodatkowo wpływa na wydolność organizmu - podnosi ciśnienie krwi i przyspiesza krążenie, zwiększa przepustowość serca oraz rozszerza oskrzela. Oprócz tego udrażnia zatoki i hamuje ataki astmy.

Dawkowanie

Ilość spożywanej synefryny uzależniona jest od diety. Przeciętnie wraz z pożywieniem dostarczamy jej około 7 mg dziennie. U osób jedzących duże ilości cytrusów dawka ta może sięgać nawet 25 mg. Przekroczenie 27 mg w ciągu dnia może być niebezpieczne dla zdrowia. Producenci większości środków odchudzających nie podają dokładnej ilości synefryny znajdującej się w produkcie.

Skutki uboczne i przeciwwskazania

Przekroczenie dziennej dawki synefryny skutkuje wzrostem ciśnienia krwi, przyspieszeniem akcji serca. Skutkiem ubocznym jej długotrwałego przyjmowania może być arytmia, a nawet zawał serca. Istnieje również ryzyko uzależnienia się od tej substancji. Niezwykle niebezpieczne może okazać się również jej połączenie z kofeiną. Z przyjmowania synefryny powinny zrezygnować osoby:

  • starsze,
  • z chorobami układu krążenia,
  • z chorobami tarczycy,
  • zażywające lekki wpływające na układy nerwowy, np. antydepresanty.
Ilona Płotek

Ilona Płotek

Dlaczego warto pić sok z ogórków kiszonych? Dlaczego warto pić sok z ogórk...

Przeczytaj zanim znowu wylejesz go do zlewu!

5 produktów, które zwiększają uczucie lęku 5 produktów, które zwiększają...

Przeczytaj, a już dzisiaj ograniczysz tych 5 produktów!

Komentarze

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się i otrzymuj jako pierwszy informacje o promocjach i nowościach!