“Zdrowe” pułapki żywieniowe

“Zdrowe” pułapki żywieniowe

Dietly.pl

Często dajemy się nabierać producentom reklamującym swoje produkty jako niskokaloryczne, light, fit czy odchudzające. Jednak wiele z nich nie ma nic wspólnego ze zrównoważoną, pełnowartościową dietą. Których produktów lepiej unikać?


fot. zdrowie na obcasach

Jogurty słodzone

Ciągle słyszymy, że jogurt to wartościowa przekąska i idealny dodatek do zdrowych śniadań. Zamiast wierzyć reklamom, przyjrzyjmy się składom takich produktów. Słodzone jogurty owocowe w rzeczywistości mogą przynieść więcej szkód niż korzyści. W składzie znajdziemy cukier i syrop glukozowy (często razem), aromaty, mleko w proszku, barwniki, a nawet olej palmowy. Lepszym rozwiązaniem będzie samodzielne dodanie świeżych owoców do jogurtu naturalnego, który możemy posłodzić miodem.

Soki owocowe

Według producentów soki mogą zastąpić porcję warzyw i owoców. Nic bardziej mylnego! Soki owocowe zawierają cukier, syrop glukozowo-fruktozowy, barwniki, aromaty i konserwanty. Ilość cukru w tego typu produktach jest porównywalna z tą, którą znajdziemy w napojach typu cola. Warto więc je ograniczyć lub najlepiej w ogóle wyrzucić z diety. Lepiej samodzielnie przygotować sok ze świeżych warzyw i owoców.

Ketchup

Uważany jest za jeden ze zdrowszych gotowych sosów. Reklamy przedstawiają nam czerwone, soczyste pomidory, z których rzekomo powstaje produkt. Jak w rzeczywistości wygląda skład ketchupu? Znajdziemy w nim: „przecier pomidorowy, cukier, ocet spirytusowy, sól, skrobię kukurydzianą modyfikowaną i aromat”. Cukier, ocet, sól w nadmiarze czy skrobia nie wpłyną korzystnie na nasze zdrowie. Składniki te mają znaczący wpływ na występowanie chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca czy nadciśnienie. Lepiej ograniczyć lub wyeliminować z diety wszystkie gotowe sosy.

Brązowy cukier

Cukier: brązowy, trzcinowy czy biały to tak naprawdę ten sam cukier - sacharoza zaliczana do węglowodanów prostych. To właśnie ona przyczynia się do rozwoju cukrzycy czy otyłości. Nie ma znaczenia czy cukier produkowany jest z buraka, czy z trzciny. Często też mylimy cukier trzcinowy z brązowym, któremu koloru nadaje karmel. Dla dobra naszego zdrowia najlepiej całkowicie wyeliminować go z diety lub zastąpić ksylitolem, stewią bądź erytrolem.

Musli

Każdy z nas słyszał, że pełnoziarniste musli to dobry pomysł na rozpoczęcie dnia. Na półkach znajdziemy mnóstwo kolorowych opakowań, na których widnieją zdrowe sylwetki i deklaracje o utracie wagi. Jednak gotowe mieszanki płatków, które możemy dostać w sklepach, pełne są cukru pod różnymi postaciami: sacharozy, cukru trzcinowego, melasy trzcinowej, syropu glukozowo-fruktozowego czy glukozowego. Zawartość błonnika jest niewielka, wbrew temu co obiecują reklamy. Lepiej przygotować zdrowszą wersję musli samodzielnie. Wystarczy, że połączymy płatki owsiane z suszonymi owocami, orzechami i pestkami.

Ilona Płotek

Ilona Płotek

Nieznany superfood - konopie Nieznany superfood - konopie

Poznaj niesamowite właściwości konopi!

Niezwykłe właściwości mleka anyżowego Niezwykłe właściwości mleka an...

Słodkie i rozgrzewające. Jak je przygotować?

Komentarze

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się i otrzymuj jako pierwszy informacje o promocjach i nowościach!