Witarianizm - czy surowa dieta może szkodzić?

Witarianizm - czy surowa dieta może szkodzić?

oazamuzyczna.blogspot.com

Witarianizm, inaczej też dieta raw albo dieta surowa, opiera się na jedzeniu produktów wyłącznie surowych, niepoddanych obróbce termicznej. Najczęściej łączony jest z wegetarianizmem lub weganizmem. Na czym polega dieta i dlaczego niewłaściwie stosowana jest groźna dla zdrowia?

Jakie są zasady witarianizmu?

Podstawową zasadą witarianizmu jest niepodgrzewanie pożywienia do temperatury powyżej 42 stopni Celsjusza. Zwolennicy diety surowej uważają, że obróbka termiczna niszczy enzymy, witaminy i składniki mineralne zawarte w produktach spożywczych. Temperatura powyżej 42 stopni Celsjusza powoduje ścięcie się białka, co ich zdaniem powoduje tak zwaną wtórną "śmierć żywności". Aminokwasy stają się wtedy nieprzydatne, a wręcz szkodliwe dla ludzkiego organizmu. Witarianie zwracają uwagę na fakt, że zwierzęta spożywają jedzenie wyłącznie surowe. Ma to stanowić dowód na naturalność tego sposobu odżywiania się. Twierdzą także, że gotowanie przyczynia się do globalnego ocieplenia klimatu. W jadłospisie diety witariańskiej występują tylko produkty świeże, które nie były mrożone, ani w żaden inny sposób przetworzone. Zakazana jest żywność z puszek i słoików, nawet jeśli do jej przygotowania nie używano wysokiej temperatury. Co w takim razie jedzą witarianie?

  • Surowe warzywa i owoce,
  • kiełki, glony,
  • surowe grzyby,
  • wszelkie orzechy, pestki i nasiona,
  • awokado,
  • oleje tłoczone na zimno (w niektórych odmianach witarianizmu zakazane),
  • niepasteryzowany miód (w niektórych odmianach witarianizmu zakazany).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(fot. zszywka.pl)

Witarianizm wegetariański i wegański

Witarianizm wegetariański wyklucza z diety mięsa i jego przetwory. Dopuszczalne jest spożycie mleka i jego przetworów oraz jajek. Spożywanie surowych jajek na diecie witariańskiej jest jednak ryzykowne ze względu na ryzyko występowania pałeczki salmonelli, które nie giną w temperaturze poniżej 40 stopni Celsjusza. Witarianizm wegański polega na całkowitym wykluczeniu z diety produktów pochodzenia zwierzęcego. W ramach tego rodzaju odżywiania je się wyłącznie surowe warzywa i owoce. Istnieją też inne odmiany witarianizmu wegańskiego, takie jak:

  • frutarianizm, gdzie dozwolone jest jedzenie wyłącznie surowe owoce,
  • juiceariańskiej - pije się wyłącznie świeżo wyciśnięte soki z warzyw i owoców,
  • sprautarianizm, który dopuszcza jedzenie tylko kiełków roślin.

Dlaczego dieta raw może być niebezpieczna?

Dieta raw budzi wiele kontrowersji. Plan żywienia jest restrykcyjny i może prowadzić do licznych niedoborów jeżeli nie jest wsparty odpowiednią suplementacją. W trakcie stosowania diety ważne jest regularne badanie krwi. Nie ma też badań, które jednoznacznie określają jej pozytywny czy negatywny wpływ na zdrowie. Większość stwierdzeń dotyczących pozytywnych efektów stosowania diety opiera się na subiektywnych opiniach osób stosujących dietę. Zdaniem części naukowców gotowanie jedzenia jest zdrowsze. Eliminuje się wtedy czynniki chorobotwórcze, takich jak bakterie salmonelli czy jad kiełbasiany. Przed rozpoczęciem diety warto skonsultować się z lekarzem.

Ilona Płotek

Ilona Płotek

Foodpairing czyli nieoczywiste połączenia Foodpairing czyli nieoczywiste...

Musztarda i dżem truskawkowy - dziwne połączenie, prawda? Ja...

Nasiona chia vs. siemię lniane Nasiona chia vs. siemię lniane

Czym się od siebie różnią? Które wybrać?

Komentarze

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się i otrzymuj jako pierwszy informacje o promocjach i nowościach!