Dieta wegańska - czy to zdrowe

Dieta wegańska - czy to zdrowe

Doz

W ostatnim czasie coraz popularniejsza staje się dieta wegańska, inaczej dieta roślinna. Jednak nie wszyscy wiedzą, o co dokładnie w niej chodzi i jak wpływa na nasze zdrowie. 

O co w tym wszystkim chodzi

Dieta wegańska to radykalna odmiana diety wegetariańskiej. Zakłada wykluczenie wszystkich produktów pochodzenia odzwierzęcego. Oprócz mięsa są to: jajka oraz mleko i jego przetwory. Dieta wegańska to często jedynie fragment wegańskiego stylu życia. Stuprocentowi weganie nie noszą także ubrań wykonanych ze skóry, ani nie używają kosmetyków testowanych na zwierzętach. Wszystko w myśl ratowania życia zwierząt.

Dieta wegańska oznacza niedobory - mit

Najwięcej wątpliwości przy diecie wegańskiej budzi możliwość dostarczenia organizmowi wszystkich składników potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania. Nie ma się o co martwić, pod warunkiem, że wegańskie posiłki są odpowiednio zróżnicowane. Białko znajdziemy w kaszach, soczewicy i we wszystkich warzywach strączkowych. Żelazo uzupełnimy, jedząc rośliny zielonolistne (rukola, roszponka, szpinak, natka pietruszki) oraz, jak w przypadku białka, warzywa strączkowe. W przypadku wapnia badania wykazały, że wchłania się on dużo lepiej z pokarmów roślinnych niż z mleka krowiego. Jedyna prawdziwa informacja dotycząca niedoborów, to ta o witaminie B12. Dieta wegańska nie dostarcza jej organizmowi. Dlatego weganie powinni ją suplementować i kontrolować jej poziom wykonując badania krwi.

Go Vegan

fot. Women's Health

Mniejsze ryzyko wystąpienia chorób serca i nowotworów - prawda

Dobrze zaplanowane diety wegańskie są zdrowe dla wszystkich osób na wszystkich etapach życia. Co więcej, Amerykańskie Stowarzyszenie Dietetyczne potwierdziło, że weganizm może zmniejszyć ryzyko wystąpienia pewnych schorzeń. Badania potwierdziły, że dieta roślinna nie tylko zapobiega chorobom takim jak: cukrzyca, otyłość, wiele typów nowotworów, ale jest także w stanie cofnąć choroby serca w zaawansowanym stadium.

Dieta wegańska wciąż wzbudza wiele kontrowersji. Należy pamiętać, że do wszystkiego trzeba podchodzić z rozsądkiem i nieustannie poszerzać swoją wiedzę. Wtedy nic nie powinno nam zaszkodzić.

Dieta Na Zdrowo

Dieta Na Zdrowo

Napój roślinny – który wybrać? Napój roślinny – który wybrać?

Który napój roślinny jest idealnym zmiennikiem mleka?

Owoce, które mają najmniej cukru i kalorii Owoce, które mają najmniej cuk...

Które owoce jeść będąc na diecie?

Komentarze

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się i otrzymuj jako pierwszy informacje o promocjach i nowościach!