Wybrać najlepszą dietę - tylko jak?

Wybrać najlepszą dietę - tylko jak?

Elements envato

Diet ciągle przybywa – każda z nich obiecuje coraz więcej i tak naprawdę coraz trudniej dobrać odpowiednią dla siebie. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, by wybrać najlepszą z nich!

Jak dieta wpływa na zdrowie

Sprawdź czy dieta rezygnuje z jakieś grupy składników: białka, tłuszczy, węglowodanów. W zdrowym jadłospisie nie może zabraknąć żadnych witamin, składników mineralnych ani właśnie błonnika pokarmowego. Niedobory mogą prowadzić do osłabienia i wielu problemów zdrowotnych – diety monotonne, powodujące braki w organizmie częściej wykazują ryzyko pojawienia się efektu jo-jo.

Ile możesz schudnąć w ciągu tygodnia

Ważne jest, by dieta przynosiła efekt. Wolne chudnięcie powoduje spadek motywacji, a zbyt szybkie prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych. Warto więc nie decydować się na restrykcyjne głodówki, a wybierać diety, które pomogą schudnąć od 0,5 do 1,5kg na tydzień.

Pamiętaj, że najlepsza dieta to taka, którą możesz stosować przez całe życie. Oznacza to zmianę nawyków żywieniowych – to właśnie sekret uniknięcia efektu jo-jo! Jeśli po tygodniach restrykcyjnej diety wrócimy do poprzedniego sposobu żywienia, to nie ma opcji, by nie wrócić też do poprzedniej wagi.

Ile wydamy na dietę

Nie oszukujmy się, to bardzo ważny warunek. Składniki powinny być powszechnie dostępne i przede wszystkim niedrogie. To nieprawda, że diety opierające się na wykwintnych przepisach, na które wydasz fortunę, będą skuteczniejsze. Dietetycy, którzy układają spersonalizowane diety patrzą zazwyczaj na Twoje upodobania kulinarne: jednak pojedyncze składniki można zdobyć niezależnie od tego, gdzie się mieszka i jaką ma się zawartość portfela.

Warto jeszcze zwrócić uwagę na to, by dieta była łatwa w przestrzeganiu, a posiłki nie zabierały za dużo czasu. Ważne jest, by dopuszczała delikatne ustępstwa i nie wymagała od Ciebie zmiany całego życia. Pamiętaj: to dieta powinna być dostosowana do Ciebie, a nie Ty do diety!

Paula Bukowska

Paula Bukowska

Kwasy organiczne - co o nich wiecie? Kwasy organiczne - co o nich w...

Kumaryny fitoncydy kwasy organiczne, saponiny i ich krótka c...

Liczenie kalorii - czy warto? Liczenie kalorii - czy warto?

Dlaczego warto zrezygnować z liczenia kalorii? Przede wszyst...

Komentarze

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się i otrzymuj jako pierwszy informacje o promocjach i nowościach!