Dlaczego warto jeść szparagi?
cefarm24
Szparagi - smaczne i zdrowe warzywo! Podpowiadamy, dlaczego warto je jeść, by skorzystać w pełni ze wszystkich dobrodziejstw!
Sezon na zielone
Szparagi to warzywa sezonowe. Możemy ich wypatrywać na sklepowych półkach od przełomu kwietnia i maja do końca lipca. Poza warunkami chłodniczymi wytrzymują jedynie dobę. W temperaturze 1-3°C zachowują świeżość tylko przez kilka dni. Dlatego, by móc cieszyć się nimi odrobinę dłużej konieczne jest ich marynowanie lub blanszowanie i mrożenie. W takiej postaci znajdziemy je całym rokiem w supermarketach.
Właściwości oraz wartości odżywcze tego warzywa powinny w szczególności docenić osoby, które zamierzają zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Dlaczego? Ponieważ są one niskokaloryczne i znajdują zastosowanie w diecie odchudzającej. Jaki jeszcze wpływ na zdrowie mają szparagi?
Są cennym źródłem witaminy C, K oraz witamin z grupy B, które doskonale wpływają na kondycję naszej skóry, włosów i paznokci! Zawarty w nich kwas foliowy zaś wspomaga regenerację organizmu i wpływa korzystnie na układ krążenia. Szparagi są ogromnym pokładem żelaza, potasu, magnezu, selenu i fosforu.
fot. Magazyn Kuchnia
Bomba witaminowa
Wyróżnia się trzy odmiany szparagów: białą, zieloną i fioletową. Najpopularniejsze są szparagi białe i zielone. Te drugie są cieńsze, ale za to mają bardziej wyrazisty smak. Odmiana fioletowa szparagów uchodzi za wykwintną potrawę... Czy zatem szparagi to afrodyzjak? Choć nie potwierdzają tego żadne rzetelne badania, szparagi, podobnie jak ostrygi czy papryczki chili, są uważane za afrodyzjak.
Co ciekawe, białe szparagi rosną pod ziemią i nie dociera do nich światło słoneczne! Przez to nie wytwarzają barwnika i mają delikatniejszy smak od pozostałych odmian. Z racji tego, że są najtwardsze, należy je dokładnie obrać przed ugotowaniem. Zielone są miękkie i nie wymagają obierania. Fioletowe zaś mają za to grubą łodygę, która rośnie kilka centymetrów nad ziemią. Ich uprawa jest problematyczna, ponieważ kolor warzyw pod wpływem słońca szybko się przebarwia, więc należy je szybko zbierać. Ponadto w odmianie tej jest więcej cukrów niż w pozostałych dwóch, a zarazem mniej błonnika.
Dlaczego warto jeść szparagi? Mogą one być doskonałą bazą do zdrowej diety. Jak je przyrządzić? Możemy je smażyć, piec i gotować, podawać samodzielnie lub jako dodatek. Jednym z ciekawszych dań jest kremowa zupa, którą zrobimy bez szczególnych umiejętności kulinarnych. Co ciekawe, z tego cudownego warzywa wyczarujemy nawet przepyszny sos! Doskonale smakują zrumienione na patelni z dodatkiem domowego masła i soli.
Szparagi są składnikiem, który wprowadzi do potraw odrobinę świeżego, wiosennego powiewu. Wspaniale prezentują się na talerzu - stanowią ucztę nie tylko dla podniebienia, ale też dla oka! A Wy, lubicie szparagi?
Komentarze