5 produktów, które zwiększają uczucie lęku
Uniwersytet SWPS
Szacuje się, że co piąta osoba cierpi na zaburzenia lękowe. Czynnikiem, który może potęgować objawy jest nieodpowiednia dieta. Wystrzegać powinniśmy się w szczególności cukru i kofeiny – substancji, które wpływają na funkcjonowanie mózgu. Które produkty wykluczyć z diety, by poczuć różnicę?
Wiele dolegliwości można wyleczyć poprzez zwykłą zmianę diety. Przedstawiamy produkty, które warto już dziś wyeliminować ze swojego jadłospisu, aby poczuć się lepiej.
5 produktów, które mogą zwiększać uczucie lęku
1. Białe pieczywo. Większość z nas słyszała o wpływie węglowodanów prostych na zdrowie i samopoczucie. Przetworzone produkty, takie jak białe pieczywo, zawierają cukry rafinowane, które powodują gwałtowne wahania poziomu cukru we krwi. To z kolei prowadzi do zmiany nastroju, odczuwania niepokoju czy lęku. Dlatego białe pieczywo warto zastąpić pełnoziarnistym.
2. Czekolada. Mało kto nie lubi czekolady. I nic w tym dziwnego. Zawarte w niej połączenie cukru i kofeiny daje nam złudne poczucie poprawy nastroju w sytuacjach stresowych. Czekoladę mleczną zastąp czekoladą gorzką – jest bogata w magnez i inne wartościowe składniki, a co najważniejsze, nie wymusza sięgania po kolejną kostkę w szybkim tempie.
3. Alkohol. Znaczna część osób sięga po alkohol, gdy ma ochotę się rozluźnić i zrelaksować po ciężkim dniu. Dodatkowo powszechnie uważa się, że ułatwia zasypianie. Jednak picie alkoholu może przynieść odwrotny skutek – sen staje się płytki, niespokojny, a na drugi dzień czujemy się zmęczeni i rozdrażnieni. Organizm zamiast się regenerować, skupia się na pozbyciu się trucizny. Za Tobą ciężki dzień? Zamiast drinka wypij napar z melisy lub rumianku.
fot. Tomasz Jeżewski Sztuczne słodziki, takie jak aspartam, znajdują się w produktach ,,light" i ,,zero sugar".
4. Sztuczne słodziki. Aspartam to jeden z najczęściej używanych sztucznych słodzików. Wykorzystuje się go m.in. do produkcji gazowanych napojów dietetycznych. Badania wykazały, że jego spożywanie hamuje produkcję serotoniny – neuroprzekaźnika, który jest niezbędny w radzeniu sobie z lękiem i złym samopoczuciem. Nadmiar aspartamu może powodować spadek nastroju, uczucie napięcia i lęku.
5. Kawa. Większość z nas nie wyobraża sobie bez niej poranka. Zawarta w niej kofeina pozwala efektywnie zacząć dzień i pobudza do działania. Jednak jej nadmiar powoduje przyspieszenie akcji serca, może też powodować jego kołatanie. To samo dotyczy napojów energetycznych, które mogą zawierać kilkukrotnie więcej kofeiny niż kawa.
Komentarze