Dlaczego warto jeść zieleninę?

Dlaczego warto jeść zieleninę?

Kobieta.pl

Koperek, rzeżucha, szczypior – co warto o nich wiedzieć?

Zielenina nie tylko nadaje potrawom charakterystyczny smak i aromat. Wykazuje też szereg właściwości leczniczych, z których szkoda nie skorzystać. Jak na organizm wpływa szczypiorek? Jak działa koper? I dlaczego warto jeść rzeżuchę?

Zielenina na zdrowie

Szczypiorek

Szczypiorek jest źródłem cennych dla zdrowia witamin i minerałów - witaminy K, która wzmacnia kości, witaminy C, która wspomaga układ odpornościowy, witaminy A oraz folianów, które poprawiają pracę na układu nerwowego. Bogaty jest także w allicynę, związek o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybiczych, może obniżać stężenie ,,złego” cholesterolu we krwi, a zawarte w nim karotenoidy (luteina i zeaksantyna) wspomagają narząd wzroku. Oprócz tego regularne dodawanie szczypiorku do potraw:

  • poprawi trawienie,
  • pomoże obniżyć ciśnienie tętnicze,
  • wspomoże detoksykację organizmu,
  • uchroni przed infekcjami,
  • usprawni funkcjonowanie wątroby.

Koperek

W koprze znajdziemy m.in. witaminy z grupy B oraz witaminy A, C, D, E i K, a także spore ilości żelaza, fosforu i wapnia. Olejki eteryczne w nim zawarte stymulują wydzielanie żółci i soków trawiennych, dlatego jest powszechnie używany w łagodzeniu dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Oprócz tego wykazuje właściwości przeciwzapalne, łagodzi bóle stawów, bóle brzucha i bóle menstruacyjne. 

Związki, które zawiera koper skutecznie zwalczają wolne rodniki, obniżają poziom cholesterolu oraz trójglicerydów we krwi, a znaczne ilości magnezu i witamin z grupy B sprawiają, że łagodzi stres.


fot. Onet Kobieta

Natka pietruszki

Natka pietruszki to jedno z najlepszych źródeł witaminy C (zawiera jej więcej niż owoce cytrusowe). To także skarbnica witaminy A, E, K oraz witamin z grupy B, magnezu, potasu, selenu, cynku, fosforu, żelaza i manganu. Natka pietruszki:

  • wspomaga leczenie anemii (ułatwia wchłanianie żelaza z innych produktów),
  • zapobiega obrzękom (pomaga usunąć nadmiar wody z organizmu),
  • łagodzi bóle menstruacyjne (wykazuje właściwości rozkurczowe),
  • zapobiega nowotworom (dzięki zawartości flawonoidów),
  • wzmacnia kości (dzięki zawartości witaminy K, która ułatwia przyswajanie wapnia).

Szpinak

Szpinak to bogactwo przeciwutleniaczy, dlatego też chroni przed chorobami nowotworowymi i miażdżycą. Dostarcza porządną dawkę magnezu, który pomaga łagodzić stres i napięcie. Jest bogatym źródłem żelaza i kwasu foliowego. Z tego względu regularne jedzenie szpinaku zaleca się kobietom w ciąży i osobom cierpiącym z powodu niedokrwistości. Witaminy i minerały, które w nim znajdziemy obniżają ,,zły" cholesterol i opóźniają procesy starzenia się organizmu.


fot. Poradnik Zdrowie

Rzeżucha

Najcenniejszym składnikiem rzeżuchy jest witamina C – jeden z najsilniejszych przeciwutleniaczy, który zapobiega nowotworom, mutacjom DNA oraz przedwczesnemu starzeniu się komórek całego organizmu. Zawiera także luteinę i zeaksantynę, które skutecznie chronią oczy przed promieniowaniem UV. Rzeżucha ma właściwości detoksykacyjne i odkażające, a dzięki dużej  zawartości żelaza i magnezu polecana jest osobom zapracowanym, chronicznie zmęczonym.

Zielenina to bogactwo składników odżywczych. Zacznij dodawać niewielkie ilości do potraw i zobacz różnicę!

Gorzka czekolada i jej prozdrowotne właściwości Gorzka czekolada i jej prozdro...

Poznaj dobroczynny wpływ gorzkiej czekolady dla Twojego zdro...

Jak zdrowo przybrać na wadze? Jak zdrowo przybrać na wadze?

Jak się okazuje, przybranie na wadze jest równie trudne jak...

Powiązane

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się i otrzymuj jako pierwszy informacje o promocjach i nowościach!