Dieta Paleo
https://hpba.pl/dieta-paleo/
Za twórcę diety uważa się Lorena Cardaina. Amerykański naukowiec stworzył dietę, do której, jego zdaniem, człowiek jest przystosowany genetycznie. Jakie produkty powinniśmy więc wybierać, aby przybliżyć się do diety naszych przodków?
Na czym polega?
Według autora diety za współczesne problemy ze zdrowiem odpowiedzialne są produkty, które spożywamy. Nie były one dostępne w epoce paleolitu, dlatego ludzie nie chorowali tak często. Stąd powrót do sposobu odżywiania naszych przodków, którzy żyli w kilka tysięcy lat temu. Stosując zasady tej diety powinniśmy wybierać produkty, które w epoce paleolitu były dostępne dla naszych przodków, czyli takie, które mogli upolować, zerwać z drzewa lub złowić. Bazuje więc na naturalnej, nieprzetworzonej żywności.
Dla wielu Paleo to nie tylko sposób odżywiania, ale też filozofia na życie, która zakłada minimalizm, odejście od konsumpcjonizmu i skupieniu się na tym, co jest nam niezbędne do zdrowego i szczęśliwego życia. Ważna jest też aktywność na świeżym powietrzu. Człowiek w poszukiwaniu pożywienia przemierzał wiele kilometrów. W związku z tym zalecane są spacery, marszobiegi bądź pływanie.
Produkty dozwolone i zakazane
(fot. Tintabar)
Dieta Paleo bogata jest w warzywa bez skrobi (np. ziemniaki), owoce, jajka, ryby, owoce morza, grzyby, mięso (najlepiej dziczyzna) i orzechy. Za to unikać należy zbóż, roślin strączkowych, soli, olejów rafinowanych, nabiału i wszelkich gotowych dań czy przetworzonych produktów.
Wady i zalety
Paleo wciąż budzi wiele kontrowersji. Udowodniono, że zapobiega chorobom cywilizacyjnym: nadwadze, nadciśnieniu czy cukrzycy. Eliminuje bowiem grupy produktów zawierające sól i cukier, które w dużej mierze są odpowiedzialne za te schorzenia. Dostarczamy organizmowi bogate w składniki odżywcze produkty. Reguluje też gospodarkę insulinową ze względu na obecność żywności o niskim indeksie glikemicznym.
Znaleźć można też wielu jej przeciwników, którzy twierdzą, że taki sposób odżywiania może prowadzić do licznych niedoborów, np. witaminy D. Ze względu na dużą ilość spożywanego białka, nie powinna być długo stosowana. Nadmierna ilość tego makroelementu może obciążać nerki powodując niewydolność lub zapalenie nerek.
Komentarze