5 rzeczy, których nie można robić po posiłku

5 rzeczy, których nie można robić po posiłku

Stalowe Zdrowie

Po obfitym posiłku najchętniej położyłbyś się spać? A może nie możesz odmówić sobie papierosa? Zobacz, które nawyki utrudniają trawienie i pogarszają samopoczucie po jedzeniu.

Okazuje się, że codzienne, z pozoru nieszkodliwe nawyki mogą znacznie pogarszyć nasze samopoczucie i zdrowie. Czego nie robić po posiłku, by uniknąć przykrych dolegliwości?

Czego nie robić po posiłku

Drzemka

Krótka drzemka zaraz po obiedzie to dość często spotykana praktyka. Po obfitym posiłku ogarnia nas senność. Wynika to z przepływu krwi z mózgu do intensywnie pracującego układu pokarmowego. Po posiłku powinniśmy podjąć nieobciążającą aktywność fizyczną, np. spacer. Pozycja leżąca utrudnia trawienie, a nacisk wywierany przez jedzenie na przeponę może pogorszyć nasze samopoczucie i przyprawić nas o mdłości.

Intensywny wysiłek fizyczny

Jedni po posiłku wolą drzemkę, inni intensywny trening, np. żeby spalić zjedzone kalorie. To również nie jest dobry pomysł. W czasie ćwiczeń organizm wysyła tlen i składniki odżywcze do mięśni, jednocześnie zatrzymuje proces trawienia. Może to prowadzić do bólów brzucha, mdłości i wzdęć.


fot. Myfitness.pl

Palenie papierosów

Nikotyna wiąże się z nadmiarem tlenu niezbędnego dla procesu trawienia, co sprawia, że organizm szybciej wchłania szkodliwe substancje z papierosa. Oprócz tego palenie zaburza przyswajanie witamin i minerałów zawartych w jedzeniu. 

Kąpiel i prysznic

Szybki prysznic czy relaksująca kąpiel zaraz po posiłku to kolejne czynności, których lepiej unikać. Powodują one wzmożony przepływ krwi ku kończynom, przy jednoczesnym zmniejszeniu jej ilości w okolicach żołądka. To znacznie spowalnia procesy trawienne.


fot. TVN Meteo

Picie herbaty

Nie powinno się pić herbaty zaraz po posiłku. Związki zawarte w napoju zaburzają wchłanianie żelaza i innych składników odżywczych. Badania wykazały, że picie herbaty zaraz po posiłku obniża przyswajalność żelaza spada nawet o 87%.

Masz problemy z trawieniem? Dowiedz się, jakich ziół i przypraw używać, by pozbyć się przykrych dolegliwości. 

Ilona Płotek

Ilona Płotek

Sprawdź, czy nie brakuje Ci witaminy C! Sprawdź, czy nie brakuje Ci wi...

Witamina C to nie tylko lek na przeziębienie!

Matcha - zdrowotne właściwości japońskiej herbaty Matcha - zdrowotne właściwości...

Słyszeliście kiedyś o matchy? Podobno ma wiele korzyści zdro...

Komentarze

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się i otrzymuj jako pierwszy informacje o promocjach i nowościach!