Owolaktarianizm – czym różni się od wegetarianizmu?

Owolaktarianizm – czym różni się od wegetarianizmu?

Odchudzanie Bez Kitów

Dieta wegańska z roku na rok staje się coraz bardziej popularna. Dla niektórych jednak może być zbyt restrykcyjna, stąd kolejne jej odmiany. Jedną z nich jest owolaktarianizm, inaczej także laktoowowegetarianizm. Na czym polega ten rodzaj wegetarianizmu?

Owolaktarianizm, podobnie jak wegetarianizm, to nie tylko sposób odżywiania, ale także sposób na życie. Co dokładnie zakłada?

Wegetarianizm i jego odmiany

Dla niektórych całkowite odrzucenie mięsa to nie lada wyzwanie. Dlatego na przestrzeni lat powstało wiele odmian diety wegetariańskiej, wśród których największą popularnością cieszą się:

  • semiwegetarianizm (zakłada wykluczenie z diety mięsa czerwonego i ograniczenie spożycia mięsa),
  • ichtiwegetarianizm (wyklucza z diety każdy rodzaj mięsa z wyjątkiem ryb oraz owoców morza, dozwolone jest także spożywanie produktów pochodzenia zwierzęcego),
  • laktowegetarianizm (wyklucza z diety mięso, ryby i jajka. Inne produkty odzwierzęce są dozwolone),
  • weganizm (całkowicie wyklucza spożycie wszystkich produktów odzwierzęcych).

fot. MSN

Na czym polega owolaktarianizm?

Owolaktarianizm zakłada wyeliminowanie z jadłospisu mięsa i jego przetworów, ryb, owoców morza, a oprócz tego także smalcu, żelatyny oraz podpuszczki, która stanowi składnik serów. W menu znajdziemy przede wszystkim warzywa, owoce, strączki, jajka, produkty zbożowe, makarony, kasze, ryż, orzechy, pestki, nasiona, miód oraz nabiał. W składzie serów, jogurtów czy mleka nie mogą występować zakazane produkty (np. żelatyna).

Oprócz diety, owolaktarianie przestrzegają kilku zasad, ważnych ze względów etycznych. Jedną z nich jest stosowanie ekologicznych kosmetyków, niezawierających kolagenu, kreatyniny, łoju zwierzęcego oraz jego pochodnych. Zakazane jest również noszenie ubrań i dodatków z futra i skóry naturalnej.

Owolaktarianizm – tak czy nie?

Owolaktarianizm to mniej restrykcyjna odmiana diety wegetariańskiej. Nawet mniej doświadczeni z nas mogą ułożyć na podstawie jego zasad jadłospis pozbawiony niedoborów pokarmowych. Możliwość spożywania jaj i nabiału pozwala na dostarczenie odpowiedniej dawki witamin, minerałów i białka. Owolaktarianizm z pewnością przyniesie wiele korzyści dla zdrowia. Ograniczenie mięsa, produktów przetworzonych, a także duże ilości warzyw i owoców w menu zmniejszają ryzyko wystąpienia cukrzycy, chorób krążenia i nowotworami.

Jeżeli chcesz więc wypróbować nową, zdrową dietę lub zastanawiasz się nad przejściem na wegetarianizm, owolaktarianizm to zdecydowanie coś dla Ciebie.

Ilona Płotek

Ilona Płotek

Najgorsze błędy, jakie możesz popełnić przy odchudzaniu Najgorsze błędy, jakie możesz...

Istnieje kilka błędów, które uniemożliwią Ci prawidłowe schu...

Miód manuka i jego cudowne właściwości Miód manuka i jego cudowne wła...

Czy faktycznie jego spożywanie ma tak wiele zalet?

Komentarze

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się i otrzymuj jako pierwszy informacje o promocjach i nowościach!