Najlepsze domowe sposoby na zgagę

Najlepsze domowe sposoby na zgagę

Olmed

Zgaga – palący problem, który może zepsuć cały dzień. Co zrobić, gdy nie mamy pod ręką tabletek? Poznaj skuteczne domowe sposoby na zgagę i zapomnij o nieprzyjemnym pieczeniu.

Zgaga pojawia się, gdy zwieracz przełyku nie funkcjonuje prawidłowo. Mięsień ten odpowiada za zamykanie się przełyku, a w momencie, gdy jego praca jest zaburzona, przepuszcza on treść pokarmową z żołądka. Dochodzi do wtedy refluksu żołądkowo-przełykowego i podrażnienia błony śluzowej przełyku. W takiej sytuacji pojawia się piekący ból w klatce piersiowej, który nazywamy zgagą.

Zgagę czujemy bezpośrednio po zjedzeniu obfitego i ciężkostrawnego posiłku lub po niedokładnym przeżuciu pokarmu. Na częste pojawianie się zgagi narażone są osoby z nadwagą, stosujące niezdrową dietę, stroniące od ruchu, kobiety w ciąży oraz cierpiący na chorobę wrzodową żołądka lub dróg żółciowych. Rzadziej zgaga jest objawem choroby.


fot. DOZ

Domowe sposoby na zgagę

Istnieje kilka popularnych sposobów na pozbycie się zgagi bez konieczności zażywania środków farmaceutycznych. Jednak należy zwrócić uwagę, że każdy organizm jest inny i to, co działa w jednym przypadku, w drugim może okazać się nieskuteczne.

Jednym z nich polecanych metod na pozbycie się piekącego bólu jest żucie plasterka korzenia imbiru przez kilka minut.

Szklanka mleka, maślanki lub kefiru również może przynieść ulgę.

Ochronnie i kojąco na błonę śluzową przełyku działa kleik przygotowany z ziaren siemienia lnianego. Zaleca się pić go około godzinę przed planowanym posiłkiem.

Pracę układu pokarmowego świetnie regulują zioła, takie jak rumianek, mięta czy kminek.

Mniej znane, lecz równie skuteczne rozwiązania to zjedzenie kisielu, który działa ochronnie na żołądek, lub łyżeczki musztardy, która wykazuje właściwości zasadowe i neutralizuje kwasy żołądkowe.

Warto uważać na niektóre rady, które mogą przynieść więcej szkody, niż pożytku. Jedną z nich jest stosowanie roztworu z sody oczyszczonej. Ta metoda łagodzenia dolegliwości może prowadzić do problemów z trawieniem, podrażnić żołądek i doprowadzić do retencji wody w organizmie.

Co zrobić, jeśli zgaga dokucza Ci regularnie? Zdrowa dieta, ćwiczenia oraz rezygnacja z alkoholu i papierosów to najskuteczniejsze sposoby na zgagę.

Ilona Płotek

Ilona Płotek

Witamina B12 - jak zapobiec niedoborom? Witamina B12 - jak zapobiec ni...

Najlepsze źródła witaminy B12.

Czy herbata z cytryną szkodzi zdrowiu? Czy herbata z cytryną szkodzi...

Lubisz herbatę z cytryną?

Komentarze

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się i otrzymuj jako pierwszy informacje o promocjach i nowościach!