Dieta dla osób niepełnosprawnych

Dieta dla osób niepełnosprawnych

Dietetycy

Osoby poruszające się na wózku często narażone są na problemy z nadwagą. Dlatego też, aby nie pogłębiać swojej niepełnosprawności, powinny stosować odpowiednią dietę. Co jeść, a jakich produktów unikać?

Zadbaj o formę!

W większości przypadków utrudnienie poruszania się pociąga za sobą mniejszy wydatek energetyczny, co z kolei zmniejsza zapotrzebowanie kaloryczne organizmu. W związku z powyższym podstawową różnicą w diecie osób z ograniczonymi możliwościami ruchu w porównaniu do diety osób zdrowych jest jej niższa kaloryczność. Zapotrzebowanie energetyczne jest jednak zawsze elementem indywidualnym. Pomimo niepełnosprawności ruchowej można prowadzić przecież aktywne życie, uprawiać sport i tym samym zwiększać całkowitą przemianę materii. Średnie zapotrzebowanie osób z niepełnosprawnością ruchową przy otyłości czy nadwadze to około 1500 kcal. Dlatego substancje odżywcze powinny być dostarczone w odpowiednich proporcjach:

  • węglowodany 55-75%,
  • białka 10-15%,
  • tłuszcze 15-30%.

fot. Pluscard

Szczególnie ważna jest również dbałość o równowagę energetyczną, aby uniknąć niekontrolowanego przyrostu masy ciała. Poznaj kilka złotych rad! 

  • Należy spożywać jak najwięcej warzyw, czyli produktów o najwyższej zawartości składników mineralnych i witamin, dostarczających jednocześnie najmniej kalorii. Proporcje powinny wynosić: ¾ warzywa, ¼ owoce.
  • Najwięcej kalorii należy dostarczać w postaci węglowodanów. Najlepszym ich źródłem są: pełnoziarniste pieczywo, makarony z mąki z pełnego przemiału, grube kasze, brązowy ryż.
  • Niezwykle cenne są także przetwory mleczne, szczególnie fermentowane ponieważ są źródłem białka, wapnia, a także korzystnych bakterii.
  • Mięso, zwłaszcza czerwone należy zastąpić rybą, a tłuszcze zwierzęce roślinnymi.

Istotne jest także picie odpowiedniej ilości wody dziennie oraz ograniczenie cukrów prostych i soli. Również alkohol powinien być pity sporadycznie i w umiarkowanych ilościach.

 

Judyta Przybyszewska

Judyta Przybyszewska

Pokrzywa indyjska – remedium na nadwagę? Pokrzywa indyjska – remedium n...

Co na ten temat mówią specjaliści?

Dieta hiszpańska - na czym polega? Dieta hiszpańska - na czym pol...

Sprawdź, dlaczego dieta hiszpańska uznawana jest za skuteczn...

Komentarze

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się i otrzymuj jako pierwszy informacje o promocjach i nowościach!