Najgorsze błędy, jakie możesz popełnić przy odchudzaniu

Najgorsze błędy, jakie możesz popełnić przy odchudzaniu

Elements envato

Z czym kojarzy Ci się dieta? Może, tak jak większości osób, z krótkim okresem czasu, w którym przestrzegasz konkretnych wytycznych lub jadłospisu. Wiele razy można wtedy usłyszeć o coraz to nowych dietach. Dlaczego jednak istnieje konieczność wracania do nich? Co uniemożliwia skuteczną, długotrwałą utratę zbędnych kilogramów

Największe błędy utrudniające schudnięcie 

  • Głodówki, mocne ograniczenie kalorii 

Dlaczego głodówka znalazła się u nas na pierwszym miejscu? Ponieważ wiele osób sięga po to rozwiązanie: owszem, pozwala szybko schudnąć. Jednak z powodu braku minerałów i innych potrzebnych wartości odżywczych jest też obarczona ryzykiem wystąpienia jo-jo. Do tego ograniczenie kalorii sprawia, że organizm nie jest w stanie pozyskiwać odpowiedniej ilości energii – zaczyna ją magazynować (w postaci tkanki tłuszczowej), a do tego znacznie zwalnia metabolizm. Wiesz, że przy głodówce zaczynają zanikać Ci mięśnie, a nie tłuszcz? Oznacza to, że tak naprawdę możesz przytyć. Chyba nie na tym Ci zależy, co? 

  • Brak zróżnicowania 

Podobnie jak w powyższym punkcie – monotonna dieta najczęściej jest uboga w niezbędne witaminy i minerały. Wszelkie niedobory połączone z ograniczeniem kalorii sprawiają, że schudnięcie staje się coraz trudniejsze. Tym bardziej, że Tobie samemu zacznie brakować energii i sił. Zwolniony metabolizm, gromadzenie się energii w postaci tkanki tłuszczowej, ciągłe zmęczenie i senność to tylko część efektów ubocznych. Bez konsultacji z dietetykiem nie należy usuwać z diety żadnej grupy produktów!  

  • Nieregularne jedzenie 

W momencie, kiedy jemy regularnie (co 2,5-3 godziny) nasz organizm nie ma potrzeby magazynowania energii. Zaczyna działać niemal jak odkurzacz, który szybko pozbywa się zbędnych kilogramów. Do tego dostarczenie mu odpowiednich składników odżywczych w regularnym odstępie sprawi, że zniknie u Ciebie potrzeba podjadania lub ochota na coś słodkiego.  

Nawet, jeżeli Twoje posiłki będą bardzo zróżnicowane i zdrowe, to bez ich regularnego spożywania możesz nie zauważyć żadnych efektów. Wszystko przez insulinę i glukozę - jeśli “magazyny” się przepełnią, to zaczną się zmieniać w tkankę tłuszczową. Jeśli trzustka będzie zbyt szybko produkować insulinę (nie jest to związane tylko z cukrzycą!), to gubienie zbędnych kilogramów będzie coraz trudniejsze i trudniejsze.  

 

Paula Bukowska

Paula Bukowska

Awokado, owoc o wyjątkowych właściwościach. Awokado, owoc o wyjątkowych wł...

Poznaj cudowny owoc jakim jest awokado. Wykorzystywany już 7...

5 produktów, które zwiększają apetyt 5 produktów, które zwiększają...

Czego unikać na diecie redukcyjnej?

Komentarze

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się i otrzymuj jako pierwszy informacje o promocjach i nowościach!