Czym jest niedoczynność tarczycy?

Czym jest niedoczynność tarczycy?

Medicover

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak ważny jest organ tarczycy w naszym organizmie. Jest ona umiejscowiona w przedniej części szyi i odpowiada za produkcję hormonów. Niedoczynność tarczycy dotyka najczęściej kobiety i postępuje wraz z wiekiem. Jak rozpoznać dolegliwość, aby móc się leczyć?

Czym jest niedoczynność tarczycy?

Tarczyca jest niewielkim organem znajdującym się w przedniej dolnej części szyi. Jest odpowiedzialna za produkcję trijodotyroniny (T3) oraz tyroksyny (T4), czyli hormonów, które regulują pracę wielu tkanek w naszym organizmie. Dodatkowo przysadka mózgowa wytwarza inny hormon, który stymuluje pracę dwóch pozostałych, czyli TSH-hormon tytreotropowy. Kiedy dochodzi do zbyt niskiego stężenia T3 oraz T4 w organizmie, pojawia się niedoczynność tarczycy.

Fot. Apteka w Sieci

Objawy

Niedoczynność tarczycy może mieć różną formę. Istnieje subkliniczna odmiana choroby, która jest najłagodniejsza, a co za tym idzie jej objawy są ledwie widoczne. W zależności od tego jak przebiega choroba i w jak zaawansowanym jest stadium występują różne objawy. Najczęstszymi są:

  •  słaba pamięć,
  • uczucie zmęczenia,
  • problemy z koncentracja,
  • przesuszona, skóra na dłoniach oraz łokciach,
  • uczucie obrzmienia widoczne na twarzy,
  • zaburzenia miesiączkowania,
  • zaparcia,
  • przyrost tkanki tłuszczowej.

W niektórych przypadkach może pojawić się również wole tarczycy. Zjawisko jest widoczne gołym okiem i sprawia wrażenie oponki na szyi, co spowodowane jest powiększeniem narządu. Warto pamiętać, że powiększona tarczyca niekoniecznie musi zwiastować jej chorobę. Jednak każde objawy należy skonsultować z lekarzem, aby zapobiec niepotrzebnym powikłaniom.

Fot. Kto ma lek

Leczenie

Niedoczynność najczęściej jest leczona za pomocą tabletek, które zawierają sztucznych hormon tarczycy. Dawka jest dobierana przez lekarza indywidualnie dla każdego pacjenta, tak aby nie doprowadzić do zbyt dużego stężenia hormonów, co również nie jest dobre i prowadzi do nadczynności tarczycy. Leki muszą być podawane stale i regularnie, aby przywrócić prawidłowe stężenie hormonów, a co za tym idzie prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Bardzo często zdarza się, że jeśli niedoczynność tarczycy zostanie zdiagnozowana, osoba chora musi przyjmować sztuczny hormon do końca życia, aby tarczyca mogła funkcjonować prawidłowo.

Choroby tarczycy często są uwarunkowane genetycznie, co oznacza, że nie mamy większego wpływu na występowanie schorzenia. Jednak warto kontrolować poziom TSH w organizmie, aby móc jak najszybciej rozpocząć leczenie i nie dopuścić do nieprzyjemnych objawów.

Dieta Na Zdrowo

Dieta Na Zdrowo

5 porcji warzyw i owoców - czyli ile? 5 porcji warzyw i owoców - czy...

Co to oznacza w praktyce?

Odkryj bogactwo właściwości porzeczki – małe owoce, które skrywają wielkie korzyści dla zdrowia! Odkryj bogactwo właściwości po...

Porzeczka jest źródłem wielu cennych składników odżywczych,...

Komentarze

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się i otrzymuj jako pierwszy informacje o promocjach i nowościach!