Ceny jesiennych owoców sezonowych

Ceny jesiennych owoców sezonowych

tapetus.pl

Nie od dziś wiadomo, że najlepiej spożywać owoce sezonowe, które nie są sztucznie przetwożone, a ich zakup nie naruszy zbytnio naszej kieszeni. Jakie owoce najlepiej jeść jesienią i ile za nie zapłacimy?

Jesienne owoce - czyli jakie?

Okres od września do listopada to czas, kiedy w owocowym jadłospisie królują jabłka, gruszki i winogrona. Na straganach znajdziemy wiele odmian tych owoców, a więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Niestety, ceny nie zawsze mogą pozytywnie zaskoczyć. Podobnie jak wiele branży, przemysł sadowniczy również odczuwa wysokie koszty produkcji, której ceny są niezaprzeczalnie wyższe, niż w ubiegłych latach. A to oznacza, że ceny na straganach również nie zmaleją. Jakich cen owoców możemy spodziewać się tej jesieni?

Ceny jabłek

Polska jest jednym z liderów wśród producentów jabłek. Producenci jednak zwracają coraz większą uwagę na nieopłacalność produkcji tych owoców, z uwagi na wzrost kosztów energii oraz utrzymania pracowników. To powoduje, że wzrost cen jabłek dostępnych na straganach jest nieunikniony. Warto więc dokonać zakupu bezpośrednio od sadowników.

fot. biznes.interia.pl

Aktualne ceny skupu jabłek:

  • jabłka na sok — minimalna cena 0,33 zł/kg, maksymalna 0,35 zł/kg (10.11.2022),
  • drobne jabłka na sok  — minimalna cena 0,5 zł/kg, maksymalna 0,5 zł/kg (10.11.2022),
  • jabłka przemysłowe — minimalna cena 0,33 zł/kg, maksymalna 0,34 zł/kg (10.11.2022),
  • jabłka zielone na przemysł — minimalna cena 0,34 zł/kg, maksymalna 0,4 zł/kg (10.11.2022),
  • jabłko Idared (przemysł) — minimalna cena 0,45 zł/kg, maksymalna 0,45 zł/kg (10.11.2022),
  • jabłko Szampion (przemysł) — minimalna cena 0,45 zł/kg, maksymalna 0,45 zł/kg (10.11.2022).

Ceny jabłek w popularnych marketach spożywczych różnią się ze względu na miejsce zakupu oraz odmiany. Obecnie za kilogram jabłek zapłacimy od 1,50 zł do 6,50 zł.

Ceny gruszek

Ceny hurtowe gruszek są dużo wyższe, niż jabłek. Najtańsza gruszka przemysłowa kosztuje tyle co jabłka przemysłowe - ok. 30 groszy za kilogram.

fot. katalogsmakow.pl

Cena gruszek w hurcie również jest zróżnicowana. Zależy ona przede wszystkim od odmiany owocu. Jednak koszt gruszek tej samej odmiany nie jest taki sam. Cana gruszek Konferencja waha się od 2,75 zł/kg do 3,50 zł/kg. 

Za gruszki z importu zapłacimy znacznie więcej. W tym przypadku ceny wahają się pomiędzy 4,75 zł/kg a 7 zł/kg. 

Ceny winogron

W tym roku popyt na winogrona może być znacznie niższy, ze względu na dużo wyższe ceny, niż w latach ubiegłych. Obecnie ceny winogron jasnych w hurcie wynoszą od 6 zł o 13 zł za kilogram, w zależności od odmiany, jakości i kraju ich pochodzenia. Zaś winogrona ciemne mają ceny w przedziale od 5 do 12 zł za kilogram. 

fot. kobieta.onet.pl

Bez względu na to, jak drogie okażą się być owoce sezonowe w najbliższych tygodniach, nie powinniśmy zapominać o tym, jak wiele dobrych składników zawierają i że warto dobrze się odżywiać. Zakup owoców z pewnością będzie dużo lepszym wyborem, niż kupno czekolady czy innych słodyczy. 

Barbara Weiss

Barbara Weiss

Witaminy i minerały wzmacniające włosy Witaminy i minerały wzmacniają...

Co polecają specjaliści?

“Zdrowe” pułapki żywieniowe “Zdrowe” pułapki żywieniowe

,,Fit", ,,light", ,,odchudzające"? Nie daj się nabrać!

Komentarze

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się i otrzymuj jako pierwszy informacje o promocjach i nowościach!