Lody na diecie

Lody na diecie

Czy lody są bezpiecznym deserem w trakcie diety? Czy wraz z lodami topnieją kilogramy?

Dieta, która brzmi pysznie

Lody to głównie zamrożona śmietanka z dodatkiem cukru, owoców oraz aromatów. Niestety brakuje w nich błonnika i białka. Zawierają za to dużo cukru, a nieraz także tłuszczu! Z medycznego punktu widzenia kulka lodów raz na jakiś czas nic nam nie zaszkodzi! Zdrowa dieta, w tym dieta odchudzająca, nie zakłada całkowitego wykluczania takich produktów. Chodzi o to, żeby nie jeść ich codziennie i w dużych ilościach, ponieważ wtedy narażamy się na problemy zdrowotne - głównie otyłość, cukrzycę typu 2 i podwyższony poziom triglicerydów. Spożywane zatem w umiarkowanych ilościach dla osoby, której nic nie dolega, lody nie są szczególnie niezdrowe! Co ciekawe istnieje nawet teoria, że lody odchudzają!

 

fot. Wyborcza

Dieta lodowa? Czemu nie! Wyziębiony organizm musi się ogrzać, a by to zrobić potrzebuje więcej kalorii niż dostarczyłyśmy jedząc lody. Inne teoria mówi, że jedzenie lodów sprzyja chudnięciu dzięki zawartości wapnia - gdy jest go dużo, organizm lepiej radzi sobie ze spalaniem tłuszczu. Ale by dieta rzeczywiście działała, nie możemy pozwalać sobie na lody czekoladowe, na bazie śmietany, a już na pewno nie na desery "doprawione" polewą, czy bitą śmietaną. Cudów niestety nie ma! Ujemny bilans kaloryczny możemy osiągnąć jedząc sorbety i lody mleczno-owocowe - czyli lody pozbawione tłuszczów trans.

Lodowe mity

Mamy dla Was jeszcze kilka ciekawostek, mitów na temat lodów! 

  • Lody czekoladowe są bardziej kaloryczne od waniliowych.
  • Kwaśne lody sorbetowe to gwarancja niewielkiej ilości kalorii.
  • Lody powinny być jedzone jedynie przy wysokich temperaturach.
  • Lody to „puste kalorie” nie mające żadnej wartości odżywczej.

Wszystkie zdania powyżej to nic innego jak MIT

A wiecie jakie lody są najzdrowsze? Te, które sami przygotujemy! Jak to zrobić? To banalnie proste! Zmiksuj owoce z jogurtem, albo kefirem i zamroź. Rób także domowe sorbety - wkładaj do zamrażalnika zmiksowane owoce. Miłego kuchcikowania! 

Judyta Przybyszewska

Judyta Przybyszewska

Odżywianie sezonowe - jakie warzywa i owoce warto jeść zimą? Odżywianie sezonowe - jakie wa...

Zimą też można jeść sezonowo!

8 przypraw, które skutecznie wspomagają trawienie 8 przypraw, które skutecznie w...

Nie tylko dodają smaku, ale wspierają także nasz układ pokar...

Komentarze

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się i otrzymuj jako pierwszy informacje o promocjach i nowościach!