Czy zielona herbata odchudza?

Czy zielona herbata odchudza?

Herbata

Ostatnimi czasy wśród osób odchudzających się panuje moda na zieloną herbatę. Napar ma przyspieszać spalanie tłuszczu i dodawać energii na treningach. Czy zielona herbata faktycznie odchudza?

Zielona herbata znana jest przede wszystkim ze swoich prozdrowotnych właściwości. Dostarcza antyoksydantów, które eliminują wolne rodniki z organizmu, tym samym zapobiega procesom starzenia się organizmu, a nawet niektórym nowotworowym. Zawiera kofeinę, dlatego pobudza, wspomaga pamięć i koncentrację. Przypisuje się jej także działanie odchudzające. Czy słusznie?

Zielona herbata vs nauka

Japońscy naukowcy przeprowadzili badanie, w którym grupa osób przez trzy miesiące wypijała trzy filiżanki zielonej herbaty dziennie, jednocześnie nie zmieniając diety. Po tym czasie waga badanych spadła o około 1,5 kg.

Uważa się, że za spadek masy ciała odpowiadają katechiny. Związki te przyspieszają metabolizm i zmniejszają wchłanianie tłuszczu z pożywienia. Z kolei teina oraz garbniki nasilają termogenezę, proces, podczas którego organizm wytwarza ciepło, a my spalamy więcej kalorii.

Po zieloną herbatę warto sięgać również przed aktywnością fizyczną – zawarta w niej kofeina pobudzi do działania, a trening będzie bardziej efektywny.


fot. odzywianie.info.pl

Zielona herbata na odchudzanie

Dobrym wyborem będzie zielona herbata w postaci suszu, nie w saszetkach. Zalewa się go wodą o temperaturze około 70-80°C i zaparza przez około trzy minuty.

Aby zielona herbata skutecznie wspierała odchudzanie, musi być spożywana regularnie. Najlepiej wypijać 3 filiżanki dziennie. Nie należy jednak przekraczać 8 porcji dziennie. Zielona herbata w nadmiarze może znacznie podnosić ciśnienie krwi i utrudniać przyswajanie żelaza.

Mamy także dobrą wiadomość dla osób, które nie lubią zielonej. Na rynku znaleźć można suplementy diety zawierające ekstrakty z zielonej herbaty. Jednak przed rozpoczęciem suplementacji warto skonsultować się ze specjalistą, który pomoże dostosować dawkę preparatu.

Zielona herbata świetnie wspomoże odchudzanie. Nie należy jednak traktować jej jako antidotum na problemy z wagą. Deficyt kaloryczny i regularna aktywność fizyczna – oto recepta na nadwagę.

Ilona Płotek

Ilona Płotek

Multiwitaminy Multiwitaminy

Czym są multiwitaminy? Kiedy powstały i czy warto je stosowa...

Zmień to w diecie i zobacz, co się stanie Zmień to w diecie i zobacz, co...

Małe zmiany robią wielką różnicę!

Komentarze

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się i otrzymuj jako pierwszy informacje o promocjach i nowościach!