Cała prawda o parmezanie
Party.pl
Niezwykle popularny w kuchni włoskiej parmezan zyskał miłośników na całym świecie. Ale czy jest zdrowy?
Parmezan, inaczej Parmigiano Reggiano, najczęściej dodawany jest do zapiekanek, lasagne, makaronów oraz pizzy. Powstaje z mleka krów Razza Regiana lub Vacca Rossa. Do produkcji jednego kilograma parmezanu potrzeba aż 16 litrów mleka. Wytwarza się się go z wykorzystaniem solanki, w której dojrzewa nawet kilkanaście miesięcy.
Czasochłonny i kosztowny proces wytwarzania sprawia, że cena za kilogram parmezanu sięga aż 100 złotych. Z tego względu często sięgamy po produkty, które tylko go przypominają. Często pełne są barwników, konserwantów i innych ulepszaczy, które pozwalają skrócić czas produkcji i upodobnić je do drogiego parmezanu. Wpływa to korzystnie na cenę produktu, ale odbija się na jakości. Chlorek wapnia, który występuje w produktach seropodobnych, może powodować różnego rodzaju reakcje alergiczne i drażnić błonę śluzową żołądka.
fot. Myfitness.pl
Wartości odżywcze i właściwości parmezanu
Parmezan jest bogaty w wapń, białko, potas, magnez, cynk, witaminę A i K oraz witaminy z grupy B.
Parmezan stanowi doskonałe źródło pełnowartościowego białka, które jest bardzo ważnym składnikiem w organizmie. Bierze udział w procesach metabolicznych, wchodzi w skład układów enzymatycznych, wzmacnia odporność komórek oraz uczestniczy w transporcie tlenu. Białko wpływa także na równowagę fizjologiczną wapnia.
Parmezan to także cenne źródło wapnia, który uczestniczy w budowie i metabolizmie kości i zębów, zmniejsza ryzyko wystąpienia osteoporozy, odpowiada za prawidłową kurczliwość mięśni, wpływa na krzepliwość krwi oraz zapewnia prawidłowe funkcjonowanie serca.
Niestety, mimo wielu zalet, parmezan ma też wady. Jedną z nich jest wysoka zawartości sodu, który przyczynia się do rozwoju nadciśnienia, chorób serca i udaru mózgu. Oprócz tego jest wysokokaloryczny (100 g to około 430 kalorii).
Zobacz, który ser jest najzdrowszy.
Masz akurat parmezan? Zobacz, jak możesz go wykorzystać.
Komentarze