Dieta baletnicy

Dieta baletnicy

allaboutlife.pl

Dieta baletnicy to bardzo restrykcyjny plan żywieniowy. Trwa 10 dni i pozwala schudnąć od 10 do 12 kg. Jej stosowanie wiąże się z wieloma konsekwencjami zdrowotnymi. Mimo tego wiele kobiet, oczekujących spektakularnych efektów w krótkim czasie, gotowych jest poświęcić zdrowie dla wymarzonej sylwetki. Na czym polega dieta i dlaczego może być niebezpieczna dla zdrowia?

Dieta baletnicy to w rzeczywistości głodówka, która pozwala na zrzucenie 10 kg w 10 dni. Jej stosowanie prowadzi do spadku masy ciała kosztem wyniszczenia organizmu. Mimo tego jej popularność nie maleje. Nazwa diety może sugerować, szczególnie młodym dziewczynom, że osiągną figurę tancerki baletowej. W rzeczywistości dieta baletnicy ma niewiele wspólnego z dietą stosowaną przez kobiety tańczące w balecie.

Dieta baletnicy - na czym polega, jadłospis

Dieta baletnicy zakłada jak najmniejsze spożycie kalorii w celu jak najszybszej utraty wagi. Menu jest monotonne i ubogie w wartości odżywcze. Oprócz dużego ograniczenia kalorii zakłada aktywność fizyczną, którą wprowadza się 3 dnia.

Dieta baletnicy podzielona jest na 5 dwudniowych etapów. Na każdym z nich można spożywać tylko określone produkty:

1. i 2. dzień - należy pić wyłącznie wodę. Dozwolona jest kawa, niesłodzona, ewentualnie z dodatkiem odtłuszczonego mleka, w ilości nie przekraczającej 4 filiżanki o pojemności 250 mililitrów dziennie.

3. i 4. dzień - można jeść wyłącznie odtłuszczony nabiał - biały ser, jogurty i mleko.

5. i 6. dzień – spożywa się ziemniaki w mundurkach, maksymalnie 11 sztuk.

7. i 8. dzień - w jadłospisie znajduje się tylko białe, gotowane mięso, do 0,5 kg dziennie.

9. i 10. dzień - można jeść wyłącznie warzywa, głównie zielone.

(fot. zdrowie.radiozet.pl)

Konsekwencje zdrowotne

Dieta nie jest polecana przez żadnych ekspertów ds. żywienia. Znaczny spadek wagi jest efektem utraty wody, nie tkanki tłuszczowej. Prowadzi także do spowolnienia metabolizmu i wygłodzenia organizmu, co po powrocie do normalnego odżywiania, skutkuje efektem jo-jo. Wygłodzony organizm będzie domagał się zwiększonej ilości kalorii, co w efekcie spowoduje powrót utraconych kilogramów. Picie dużej ilości kawy sprzyja wypłukiwaniu witamin i minerałów, których w diecie i tak jest niewiele. Ubogie menu sprzyja licznym niedoborom składników odżywczych. Stosowanie diety może spowodować rozregulowanie gospodarki hormonalnej oraz złe samopoczucie – osłabienie, senność, zawroty i bóle głowy, drażliwość. W trakcie trwania diety zaleca się aktywność fizyczną, która przy spożyciu tak małej ilości energii dodatkowo wyniszcza organizm. Jeżeli już zdecydujemy się na dietę baletnicy, ważne jest, by każdego dnia stopniowo zwiększać ilość spożywanych kalorii. Warto także zatroszczyć się o odpowiednią suplementację, by uzupełnić niedobory najważniejszych mikroskładników.

Ilona Płotek

Ilona Płotek

Dieta aloesowa – czy warto jej spróbować? Dieta aloesowa – czy warto jej...

Kolejny hit w odchudzaniu?

TOP 6 owoców według dietetyków TOP 6 owoców według dietetyków

Zobacz, które owoce są najzdrowsze!

Komentarze

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się i otrzymuj jako pierwszy informacje o promocjach i nowościach!