Optymalne Wybory
Sprawdź, gdzie szukać potasu i jakie funkcje pełni w organizmie.
Optymalne Wybory
Sprawdź, gdzie szukać potasu i jakie funkcje pełni w organizmie.
Potas jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Sprawdź, jakie pełni funkcje, czym grozi jego niedobór i gdzie jest go najwięcej.
Potas, podobnie jak magnez, sód i wapń, jest elektrolitem. Pierwiastki te odpowiadają za utrzymanie prawidłowej gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu. Potas jest odpowiedzialny za napięcie elektryczne na błonach komórkowych (tzw. potencjał spoczynkowy) oraz ruch impulsów elektrycznych między komórkami (tzw. potencjał czynnościowy). Uczestniczy też w syntezie aminokwasów i białek.
Potas wpływa na funkcjonowanie mięśni, w tym mięśnia sercowego – odpowiada za każde jego uderzenie. Poprawia wydajność mózgu, pamięć i koncentrację. Potas reguluje także poziom wody w organizmie, zapobiegając jej retencji. Dzięki temu pozwala obniżyć poziom ciśnienia tętniczego krwi. Oprócz tego bierze udział w syntezie białek zapobiegając tym samym utracie masy mięśniowej. Dodatkowo odpowiednie stężenie potasu pozwala utrzymać równowagę kwasowo-zasadową organizmu. Dziennie zapotrzebowanie dla dorosłej osoby wynosi 2000 - 3000 mg.
Niedobór potasu może być spowodowany:
Objawami niedoboru mogą być:
Nadmiar potasu w surowicy może świadczyć o:
Objawy nadmiaru potasu to:
fot. rfcb.pl
Aby zadbać o odpowiednią dawkę potasu, wzbogać swoją dietę o produkty, takie jak: