Dieta jabłkowa
Dieta jabłkowya, czyli monotonny jadłospis ze spektakularnymi efektami! Pozwala zrzucić nawet 10 kg w 7 dni! Poza tym dieta jabłkowa poprawia przemianę materii i pozwala oczyścić organizm z toksyn. Jakie są zasady diety jabłkowej? Czy jest zdrowa?
Danie główne czy dodatek
Dieta jabłkowa to nie tylko dieta odchudzająca, lecz także oczyszczająca. Jej głównym składnikiem są jabłka, które zawierają najsilniejsze przeciwutleniacze. Występuje w dwóch formach: rygorystycznej, gdzie przez 3 dni wymagane jest jedzenie samych jabłek oraz forma mniej ścisła, podczas której jabłka to tylko dodatek do posiłków.
Pierwsza odmiana diety polega na spożywaniu przez cały dzień wyłącznie jabłek na każdy posiłek – czy to śniadanie, obiad czy kolacja. Ich ilość w ciągu dnia nie powinna przekraczać 2 kg. Decydując się na tę formę odżywiania, nie należy zapominać o piciu co najmniej 2 l płynów. Celem trzydniowej diety jabłkowej jest usprawnienie pracy przewodu pokarmowego poprzez pobudzenie pracy jelit. Pamiętajmy, że jednoskładnikowa dieta jabłkowa jest dietą niepełnowartościową, dlatego też może trwać nie dłużej niż 3 dni. W przeciwnym razie istnieje duże ryzyko wystąpienia osłabienia organizmu, zawrotów głowy lub zasłabnięcia.
Mniej restrykcyjny wariant natomiast może być wzbogacony o inne produkty odżywcze. Powinniśmy także oprócz wody mineralnej pić jogurt naturalny. Oczywiście będąc na diecie, unikamy tłuszczu oraz wszelkiego rodzaju wysokokalorycznych potraw i soli. Ważne jest jednak, aby kaloryczność posiłków w ciągu dnia nie przekraczała 1000 kcal.
fot. Pikio
Jak przygotować organizm do przejścia na dietę?
Dieta ma oczyścić nasz organizm, nie dostarcza nam jednak wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Dlatego powinniśmy się do niej odpowiednio przygotować. Pomoże nam w tym zmniejszenie ilości spożywanych posiłków oraz ograniczenie do minimum słodyczy, wędliny i kawy. Białe pieczywo należy zastąpić pełnoziarnistym, a ziemniaki i makaron różnymi rodzajami kasz (np. gryczaną, jaglaną, pęczak). Słodkie przekąski natomiast warzywami lub owocami. Czy ta dieta ma jakieś wady? A jakie są jej zalety?
Do pozytywnych cech możemy zaliczyć to, że:
- poprawia wygląd skóry,
- łagodzi zaparcia i bóle reumatyczne,
- poprawia samopoczucie,
- obniża poziom cholesterolu,
- zapobiega miażdżycy.
Główną wadą diety jest to, że nie dostarcza ona organizmowi wszystkich niezbędnych składników. Jabłka zawierają również cukier prosty - fruktozę, a nasz organizm magazynuje ją w postaci tłuszczu.
Komentarze