Dieta Scarsdale'a – 9 kg w 2 tygodnie?
HelloZdrowie
Dieta Scarsdale była szczególnie popularna pod koniec lat siedemdziesiątych. Spotkała się jednak z ogromną krytyką ze strony środowiska medycznego. Dlaczego?
Autorem diety jest dr Herman Tarnower. Stworzył ją z myślą o swoich pacjentach, którzy przez problemy z nadwagą cierpieli na choroby serca. Jego książka „The Complete Scarsdale Medical Diet” i przedstawione w niej zasady diety zostały mocno skrytykowane za ekstremalne założenia zaproponowanego sposobu żywienia i obietnicę utraty 9 kg w mniej niż 2 tygodnie.
Założenia diety
Dieta zakłada, że w ciągu dnia możemy przyjąć jedynie 1000 kalorii, niezależnie od wieku, wagi, płci czy prowadzonego trybu życia. W 43% składa się z białka, 22,5% tłuszczu i 34,5% węglowodanów. Jadłospis składa się z trzech posiłków dziennie.
Produkty dozwolone:
- ryby i owoce morza,
- mięso drobiowe bez skóry,
- chude mięso,
- grapefruit,
- marchew,
- seler,
- sałata,
- kawa i herbata,
- ocet winny.
Można spożywać warzywa, które zawierają małe ilości sodu, mięso trzeba gotować lub grillować, a zamiast cukru należy używać słodzika.
Produkty zakazane:
- awokado,
- olej,
- masło,
- rośliny strączkowe,
- cukier,
- makaron,
- ryż,
- słodycze,
- ziemniaki,
- bataty,
- produkty mleczne z dużą zawartością tłuszczu.
Po 14 dniach do jadłospisu można wprowadzić kilka zakazanych produktów w ograniczonych ilościach. Ważne jest, by przyjmować co najmniej 4 filiżanki (945 ml) wody dziennie. Po diecie zalecane jest 14 dni przerwy, a cykl powtarza się do utraty nadwagi.
fot. Bio Niebo
Zagrożenia
Dieta Scarsdale'a może prowadzić do niedoborów - eliminuje się całe grupy żywności, takie jak produkty pełnoziarniste, warzywa skrobiowe, awokado, pełnotłusty nabiał, orzechy i nasiona, które dostarczają niezbędnych dla zdrowia składników odżywczych. Efekty stosowania diety są szybko zauważalne, jednak wiąże się to z utratą wody, nie spalaniem tkanki tłuszczowej. Ponadto tak szybka utrata wagi może prowadzić do efektu jo-jo. Dieta Scarsdale promuje niezdrowy styl życia - niebezpiecznie niskie spożycie kalorii i brak aktywności fizycznej, właśnie ze względu na niewielką ilość energii dostarczanej organizmowi. Nie powinna być stosowana przez osoby aktywne, z problemami zdrowotnymi, kobiety w ciąży i karmiące, dzieci, młodzież oraz osoby starsze.
Jeśli zależy Ci na długotrwałej i zdrowej utracie wagi, postaw na pełnowartościową dietę ubogą w przetworzone produkty, ulubioną aktywność fizyczną i odpowiednią ilość snu.
Komentarze