Dlaczego nie chudniesz?

Dlaczego nie chudniesz?

Dietetyk Barbara Dąbrowska-Górska

Stosujesz restrykcyjną dietę, wyciskasz siódme poty na siłowni… i nic? Dowiedz się, czy nie popełniasz podstawowych błędów.

Nadwaga i otyłość to nie tylko problemy natury estetycznej, ale przede wszystkim ogromne zagrożenie dla zdrowia. Otyłość może prowadzić do rozwoju cukrzycy, nadciśnienia, miażdżycy, zawału serca czy udaru mózgu. Z nadmiarem kilogramów próbujemy walczyć na różne sposoby, często nieskutecznie. Jakie błędy popełniamy najczęściej? Dlaczego mimo wysiłków nie możesz schudnąć?

Błędy w odchudzaniu

Za mało kalorii

Niestety nadal trwa moda na głodówki i diety typu 1000 kcal. Wiele osób wciąż uważa, że im mniej kalorii, tym lepiej. Tak to jednak nie działa. Już w pierwszych tygodniach niskoenergetycznej diety obniża się tempo podstawowej przemiany materii, nawet 5-8%. Organizm zamiast spalać tkankę tłuszczową, przygotowuje się na okres bez wystarczającej dla niego ilości pożywienia. Jest to łatwy sposób na efekt jo-jo – kiedy po szybkim spadku wagi w początkowym czasie odchudzania nagle kilogramy przestają znikać, zniechęceni wracamy do dawnych nawyków, a waga nie tylko wraca, ale często nawet się podwaja.


fot. Fitblogerka

Za mało ruchu

Mówi się, że dieta to 70% sukcesu, a ćwiczenia 30%. Jednak to właśnie aktywność fizyczna pozwala zachować tempo podstawowej przemiany materii, mimo ucinania kalorii w diecie. Oprócz tego regularny trening pozwala zwiększyć masę mięśniową, co sprawia, że organizm potrzebuje więcej kalorii na pracę mięśni.

Nieregularne jedzenie

Spożywanie posiłków zawsze o innej porze, ,,rzucanie się” na jedzenie po całym dniu pracy, źle zbilansowany jadłospis, pełen bezwartościowej żywności sprawia, że organizm gromadzi tkankę tłuszczową. Aby temu zapobiec, dostarczaj mu energii regularnie, by nie musiał ,,martwić się” o przetrwanie.

Stosowanie ,,modnych” diet

Jeśli całe życie stosujemy diety odchudzające, a każdy nowy trend żywieniowy wypróbowujemy na własnej skórze, nasz metabolizm z pewnością będzie rozregulowany, a efektów redukcji możemy się nie doczekać.

Marzysz o szczupłej sylwetce? Pamiętaj - piękne ciało jest efektem trwałej zmiany nawyków, a nie chwilowo stosowanej diety.

Ilona Płotek

Ilona Płotek

Dieta Fultona – inny sposób na odchudzanie? Dieta Fultona – inny sposób na...

Rewolucja w odchudzaniu?

Dieta koktajlowa – ile można schudnąć? Dieta koktajlowa – ile można s...

Koktajle sposobem na wymarzoną figurę?

Komentarze

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się i otrzymuj jako pierwszy informacje o promocjach i nowościach!