Dieta startowa – jesz wszystko i chudniesz?

Dieta startowa – jesz wszystko i chudniesz?

Momotoja

Dieta startowa, inaczej chronodieta czy chronoodżywianie, to kuracja odchudzająca dostosowana do rytmu biologicznego człowieka. Zakłada, że aby schudnąć, wystarczy jedynie dostosować produkty do pory dnia. Czy rzeczywiście można jeść wszystko i pozbyć się problemów z wagą?

Dieta startowa – na czym polega?

Dieta startowa zakłada, że każdy ze składników odżywczych musi być jedzony o odpowiedniej porze. W przeciwnym razie może powodować tycie. Skąd taka teoria? Organizm w rytmie dobowym wydziela różne enzymy i hormony, które są odpowiedzialne za odczuwanie głodu, procesy trawienia czy oczyszczania. Zjedzenie produktu dostosowanego do pory dnia ma przyspieszyć przemianę materii, tym samym ułatwić odchudzanie. Co zatem jeść na diecie startowej?

  • Śniadanie – najlepiej spożywać godzinę po przebudzeniu, między 7 a 9. O tej porze stężenie kortyzolu (hormonu stresu) w organizmie jest najwyższe. Odpowiada on za sprawne trawienie. Oprócz tego wydzielane są enzymy przekształcające węglowodany, tłuszcze i białka w energię. Na śniadanie wybiera się chleb z masłem, jajka i sery. Można pozwolić sobie również na coś słodkiego.
  • Obiad – należy jeść między 12 a 14. W tym czasie organizm przystosowany jest do trawienia białek. Na talerzu powinny znaleźć się białka, głównie pochodzenia zwierzęcego. Jako dodatek do mięsa najlepiej wybrać ryż, makaron, ziemniaki lub fasolę. Warzywa są zakazane, ponieważ zawarte w nich sole mineralne powodują przybieranie na wadze. Obiad powinien zostać zjedzony najpóźniej 5 godzin po śniadaniu.
  • Podwieczorek – ma miejsce między 16 a 17. Jest to czas na porcję tłuszczów roślinnych w postaci awokado, oliwek, orzechów czy masła orzechowego. Dozwolone są słodkości w postaci owoców, miodu, dżemu i gorzkiej czekolady.
  • Kolacja – ostatni posiłek należy zjeść między 18 a 20. Powinien być lekki i niskokaloryczny, ponieważ wieczorem tempo metabolizmu jest najniższe. Enzymy trawienne nie są aktywne, dlatego tłuszcze i węglowodany odłożą się w postaci tkanki tłuszczowej. Co jeść na kolację? Ryby, owoce morza, chude mięso i zielone warzywa.

fot. Rocky Mountain Health Plans

Oprócz tego dieta startowa daje możliwość spożywania 1-2 kieliszków wina lub szampana każdego dnia.

Dieta startowa uwzględnia wszystkie niezbędne składniki odżywcze – od tłuszczów roślinnych po węglowodany złożone. Nie jest niedoborowa, co jest często występującą wadą kuracji odchudzających. Zwolennicy diety przekonują, że dzięki niej samopoczucie ulega poprawie, a na efekty nie trzeba długo czekać. Problem z przejściem kuracji może wynikać ze ściśle określonych godzin posiłków. Jest duża grupa osób, które nie mogą jeść o danej porze. Co jednak cieszy, nie jest to kolejna propozycja restrykcyjna, niebezpieczna dla zdrowia.

Ilona Płotek

Ilona Płotek

Dieta Scarsdale'a – 9 kg w 2 tygodnie? Dieta Scarsdale'a – 9 kg w 2 t...

Dieta Scarsdale'a - wymarzona sylwetka kosztem zdrowia?

Jagoda kamczacka - mały owoc, wielka moc Jagoda kamczacka - mały owoc,...

Poznaj niezwykłe właściwości jagody kamczackiej.

Komentarze

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się i otrzymuj jako pierwszy informacje o promocjach i nowościach!