Dieta nordycka – najzdrowsza dieta świata?

Dieta nordycka – najzdrowsza dieta świata?

Allegro

Chcesz zdrowo schudnąć, bez głodzenia się i bez efektu jo-jo? Wypróbuj dietę nordycką - sekret długowieczności Skandynawów. Na czym polega dieta nordycka? Co można jeść, a czego należy unikać?

Dieta Nordycka, inaczej też skandynawska lub północna, uchodzi za jedną z najzdrowszych na świecie. Jadłospis składa się z produktów, które na co dzień goszczą w menu Duńczyków, Szwedów i Norwegów. Opracował ją profesor Arne Astrup z Uniwersytetu w Kopenhadze. Udowodnił on, że plan żywieniowy może zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia i obniżyć poziom ,,złego” cholesterolu.

W menu królują produkty bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, czyli tłuste ryby morskie. Co jeszcze można znaleźć w jadłospisie diety nordyckiej?


fot. Inspirowane Smakiem 

Zasady diety nordyckiej

Ważną zasadą diety nordyckiej jest ograniczenie spożycia produktów pochodzenia zwierzęcego na rzecz tych, które mają pochodzenie roślinne. Jadłospis obfituje w produkty pełne błonnika pokarmowego - zboża, rośliny strączkowe, nasiona, warzywa i owoce. Aby dostarczyć sobie niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych i białka, do menu warto dodać również orzechy. Podstawę diety powinny stanowić ryby i owoce morza, które są najlepszym źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.

Mają one zbawienny wpływ na zdrowie całego organizmu - chronią serce, wspomagają pracę mózgu i wzmacniają układ odpornościowy. Bogate są także w witaminę D, ważną w profilaktyce osteoporozy. Mięso powinno być spożywane nie częściej niż 3 razy w tygodniu. Jeżeli decydujemy się na mięso, sięgajmy po chudy drób i dziczyznę. Najlepiej, gdyby produkty były sezonowe, pochodziły z upraw ekologicznych, od lokalnych dostawców.

Czego unikać na diecie nordyckiej? Przede wszystkim żywności wysokoprzetworzonej: białego pieczywa, słodyczy, fast foodów, słonych przekąsek. Warto zrezygnować także z alkoholu, masła, smalcu i czerwonego mięsa.

Stosowanie diety nordyckiej może przynieść wiele zalet. Przede wszystkim korzystnie wpływa na układ krwionośny oraz serce. Oprócz tego wspomaga pracę mózgu i całego układu nerwowego.

Kto powinien spróbować diety nordyckiej? Zdecydowanie każdy!

Ilona Płotek

Ilona Płotek

Jakie tłuszcze wybrać na diecie ketogenicznej? Jakie tłuszcze wybrać na dieci...

Tłuszcz tłuszczowi nierówny. Który wybrać?

Dieta sirtfood Dieta sirtfood

Dieta odmładzająca i odchudzająca zarazem.

Komentarze

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się i otrzymuj jako pierwszy informacje o promocjach i nowościach!