Dieta nordycka – najzdrowsza dieta świata?

Dieta nordycka – najzdrowsza dieta świata?

Allegro

Chcesz zdrowo schudnąć, bez głodzenia się i bez efektu jo-jo? Wypróbuj dietę nordycką - sekret długowieczności Skandynawów. Na czym polega dieta nordycka? Co można jeść, a czego należy unikać?

Dieta Nordycka, inaczej też skandynawska lub północna, uchodzi za jedną z najzdrowszych na świecie. Jadłospis składa się z produktów, które na co dzień goszczą w menu Duńczyków, Szwedów i Norwegów. Opracował ją profesor Arne Astrup z Uniwersytetu w Kopenhadze. Udowodnił on, że plan żywieniowy może zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia i obniżyć poziom ,,złego” cholesterolu.

W menu królują produkty bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, czyli tłuste ryby morskie. Co jeszcze można znaleźć w jadłospisie diety nordyckiej?


fot. Inspirowane Smakiem 

Zasady diety nordyckiej

Ważną zasadą diety nordyckiej jest ograniczenie spożycia produktów pochodzenia zwierzęcego na rzecz tych, które mają pochodzenie roślinne. Jadłospis obfituje w produkty pełne błonnika pokarmowego - zboża, rośliny strączkowe, nasiona, warzywa i owoce. Aby dostarczyć sobie niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych i białka, do menu warto dodać również orzechy. Podstawę diety powinny stanowić ryby i owoce morza, które są najlepszym źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.

Mają one zbawienny wpływ na zdrowie całego organizmu - chronią serce, wspomagają pracę mózgu i wzmacniają układ odpornościowy. Bogate są także w witaminę D, ważną w profilaktyce osteoporozy. Mięso powinno być spożywane nie częściej niż 3 razy w tygodniu. Jeżeli decydujemy się na mięso, sięgajmy po chudy drób i dziczyznę. Najlepiej, gdyby produkty były sezonowe, pochodziły z upraw ekologicznych, od lokalnych dostawców.

Czego unikać na diecie nordyckiej? Przede wszystkim żywności wysokoprzetworzonej: białego pieczywa, słodyczy, fast foodów, słonych przekąsek. Warto zrezygnować także z alkoholu, masła, smalcu i czerwonego mięsa.

Stosowanie diety nordyckiej może przynieść wiele zalet. Przede wszystkim korzystnie wpływa na układ krwionośny oraz serce. Oprócz tego wspomaga pracę mózgu i całego układu nerwowego.

Kto powinien spróbować diety nordyckiej? Zdecydowanie każdy!

Ilona Płotek

Ilona Płotek

Dieta ujemnych kalorii - na czym polega? Dieta ujemnych kalorii - na cz...

Które produkty mają ,,ujemne kalorie"?

Dieta czekoladowa, czyli smaczny sposób na odchudzanie Dieta czekoladowa, czyli smacz...

Czy można jeść czekoladę i chudnąć? Okazuje się, że tak!

Komentarze

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się i otrzymuj jako pierwszy informacje o promocjach i nowościach!