Dieta Montignaca

Dieta Montignaca

ofeminin.pl

Praktycznie każda z diet odchudzających wymaga skrupulatnego liczenia kalorii oraz wyeliminowania określonych grup produktów. Dieta Montignaca zakłada, że jakość pożywienia i skomponowanie każdego posiłku z odpowiednich makroskładników wpływają na nasze zdrowie i utratę nadprogramowych kilogramów.

Co to jest indeks glikemiczny?

Skala indeksu glikemicznego (IG) ma zakres od 0 do 100 i dzieli produkty na 3 grupy. W przedziale 0-55 znajdziemy produkty o niskim poziomie indeksu glikemicznego, 56-69 to średni poziom, a wartość 70-100 to najwyższy poziom indeksu glikemicznego. Określa on szybkość zwiększenia stężenia glukozy we krwi po spożyciu węglowodanów w postaci czystej glukozy. Wysoki indeks glikemiczny mają produkty, które są szybko trawione i szybko podnoszą poziom cukru we krwi. Spożycie produktów o niskiej wartości IG nie powodują gwałtownego wzrostu glukozy, a uwalniają ją stopniowo.                              

Zasady diety

Dietę opracował Michel Montignac, francuski kardiolog. Uważa on, że problemy z nadwagą spowodowane są nie nadmiarem spożywanych kalorii, ale z powodu niewłaściwego doboru produktów. Stworzona przez niego metoda odchudzania zakłada ograniczanie spożycia produktów o dużym indeksie glikemicznym, a spożywaniu tych, które znajdują się w grupie z małym IG. Węglowodany o wysokim IG powodują nagłe zwiększenie poziomu glukozy we krwi, a w konsekwencji znaczący wyrzut insuliny. Prowadzi to do szybkiego zmniejszenia stężenia cukru we krwi, co sprawia, że znowu czujemy się głodni. Z kolei spożywanie węglowodanów o małym IG, które trawione są znacznie wolniej, wyrównuje poziom glukozy. Jemy wtedy mniej, a co za tym idzie - tracimy tkankę tłuszczową. Na tej zasadzie działa dieta Montignaca. Ponadto zaleca się spożywanie 3 posiłków dziennie: węglowodanowych śniadań i kolacji oraz tłuszczowego obiadu. Śniadanie powinno być najbardziej, a kolacja najmniej obfitym z posiłków. Przerwy między posiłkami nie powinny być krótsze niż 3 godziny, a po posiłku tłuszczowym można zjeść po 4 godzinach. Niewskazane jest łączenie owoców z białkami i tłuszczami, ponieważ fermentują w żołądku. Dlatego owoce najlepiej spożywać na czczo.

Dieta Montignaca jest podzielona na 2 etapy:

Faza pierwsza ma na celu zrzucenie zbędnych kilogramów. Powinna trwać ok. 2-3 miesiące. W tym etapie stabilizuje się praca trzustki, która odpowiedzialna jest za produkcję insuliny.

Faza druga to utrzymanie prawidłowej masy ciała. Powinna trwać przez resztę życia i polega na spożywaniu węglowodanów o indeksie glikemicznym nie przekraczającym 50.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(fot. motywatordietetyczny.pl)

Produkty dozwolone w diecie Montignaca

Produkty węglowodanowe, których indeks glikemiczny nie przekracza 35, między innymi:

  • warzywa: brokuły, brukselka, buraki czerwone (surowe), cebula, ciecierzyca, cukinia, cykoria, endywia, fasola, kalafior, kapusta, marchew (surowa), papryka, pomidory, por, rzodkiewki, sałata, szczaw, szparagi, szpinak.
  • owoce: borówki, awokado, brzoskwinie, grejpfrut, granat, gruszki, jabłka, jagody, maliny, nektarynki, pomarańcze, porzeczki, śliwki, truskawki, wiśnie.
  • nasiona i zboża: jęczmień, migdały, kasza gryczana, siemię lniane, sezam, słonecznik, orzechy laskowe, nerkowca i włoskie, ryż brązowy, soja.
Ilona Płotek

Ilona Płotek

Dieta wolumetryczna Dieta wolumetryczna

Jeśli zastanawiasz się, co jeść na diecie, żeby schudnąć, al...

Problemy zdrowotne, przez które tyjemy Problemy zdrowotne, przez któr...

Kiedy to nie dieta jest przyczyną nadwagi.

Komentarze

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się i otrzymuj jako pierwszy informacje o promocjach i nowościach!