Tych produktów nigdy nie łącz z kawą

Tych produktów nigdy nie łącz z kawą

Radio ZET Zdrowie

Dzień bez kawy dniem straconym - wielu z nas nie wyobraża sobie poranka bez filiżanki małej czarnej. Jednak jak często zastanawiasz się nad tym, co popijasz swoim ulubionym napojem?

Z badań wynika, że to kawa ma wiele korzystnych właściwości. Poprawia nastrój, zawiera cenne antyoksydanty, przyspiesza metabolizm, poprawia krążenie krwi. Jednak powinniśmy przywiązywać większą uwagę do tego, jakie produkty spożywamy jednocześnie. Jakich połączeń lepiej unikać?

Z czym nie łączyć kawy?

Te produkty nie idą w parze z kawą:

Alkohol

Niektórzy twierdzą, że filiżanka kawy to dobry sposób na wytrzeźwienie. Nie ma to jednak wiele wspólnego z prawdą. Kofeina nie ma żadnego wpływu na metabolizm alkoholu. Kawa może zniwelować uczucie senności i opóźnić reakcję organizmu na alkohol, co z kolei może skutkować przedawkowaniem alkoholu i przeciążeniem wątroby.

Leki

Kawy nie powinniśmy łączyć z lekami przeciwbólowymi, przeciwgorączkowymi oraz aspiryną. Związki zawarte w napoju mogą wzmacniać działanie leków i powodować skutki uboczne, takie jak silne bóle brzucha, podrażnienia żołądka i biegunkę. Jeżeli zażywamy leki i pijemy kawę, powinniśmy to robić w bezpiecznym odstępie czasu.


fot. Herbapol Poznań

Nabiał

Przyswajalność wapnia występującego w nabiale zmniejsza się, gdy popijamy go z kawą. Oprócz tego kawa zawiera kwas szczawiowy, który po połączeniu z wapniem tworzy szczawiany - związki odpowiedzialne za powstawanie kamieni w przewodzie moczowym.

Rośliny strączkowe

Rośliny strączkowe są dobrym źródłem żelaza, a substancje zawarte w kawie ograniczają jego wchłanianie nawet o 24-75 procent. Dotyczy to również innych źródeł żelaza i suplementów, dlatego najlepiej zachować co najmniej dwie godziny odstępu między zażyciem preparatu czy posiłkiem a wypiciem kawy.


fot. Dietetycy.org.pl

Mięso, owoce morza, orzechy

Wszystkie te produkty są źródłami cynku, pierwiastka odpowiadającego za kondycję skóry, włosów i paznokci i pracę układu odpornościowego. Kawa zaburza proces wchłaniania cynku, dlatego do posiłku lepiej wybierać wodę.

Ilona Płotek

Ilona Płotek

Wapń - kilka ciekawostek Wapń - kilka ciekawostek

Czym jest wapń i gdzie go znaleźć? Dowiecie się u nas.

Śniadania – czy to naprawdę takie zdrowe? Śniadania – czy to naprawdę ta...

Dlaczego nie warto zmuszać się do śniadań? Odpowiadamy! Wart...

Komentarze

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się i otrzymuj jako pierwszy informacje o promocjach i nowościach!