Co pić, aby nie przytyć? Dlaczego alkohol nie sprzyja diecie?
Picie alkoholu na diecie może być problematyczne ze względu na jego kaloryczność, pobudzenie apetytu i spowolnienie metabolizmu. Co więc pić, aby nie przytyć?
Alkohol - puste kalorie
Alkohol zawiera bardzo dużo pustych kalorii - nie ma żadnych wartości odżywczych. W jego składzie znajdziemy jedynie cukry proste, które mogą odłożyć się w formie tkanki tłuszczowej. Picie alkoholu na diecie jest niekorzystne nie tylko ze względu na kaloryczność. Wpływa także negatywnie na metabolizm, a przez to spowalniają się efekty odchudzania. Organizm nie potrafi magazynować energii z alkoholu w żadnej postaci, dlatego podczas jego picia staje się podstawowym źródłem energii. Nasze szlaki metaboliczne odpowiedzialne są wówczas za przetwarzanie i spalanie etanolu, przy czym bardzo zwalniają procesy przekształcania na energię tłuszczu, białek i węglowodanów. Istnieją jednak wyjątki, które pozytywnie wpływają na organizm, takie jak np. czerwone wino, które dostarcza cennych dla zdrowia polifenoli. Jednak podczas odchudzania lepiej pozyskiwać te związki z warzyw i owoców. 1 gram czystego alkoholu dostarcza 7 kcal. Ile zatem ma piwo, wódka czy whisky?
źródło: poradnik zdrowie
Alkohole należą do produktów, które pobudzają apetyt. W szczególności zaostrzają go na wyraziste w smaku jedzenie – słone, pikantne i tłuste. Najmocniej na zwiększenie łaknienia wpływa piwo, ze względu na zawartość chmielu. Chmiel należy do roślin konopijnych, które silnie zwiększają potrzebę jedzenia. Posiada także bardzo wysoki indeks glikemiczny (110), który odpowiada za wzrost apetytu. Dzieje się tak za sprawą gwałtownych zmian poziomu cukru we krwi i dużego wyrzutu insuliny. Ponadto insulina krążąca w krwiobiegu sprawia, że nie działa glukagon – jej hormon antagonistyczny, który odpowiada za spalanie zapasów tkanki tłuszczowej.
Alkohol na diecie
Wśród osób będących na diecie możemy spotkać się z opinią, że picie alkoholu doprowadza do utraty mięśni. Okazuje się jednak, że picie umiarkowanych ilości alkoholu np. po treningu nie wpływa negatywnie na jego efekty. Nie pogłębia także mikrourazów mięśni, ani nie zmniejsza siły. Od czasu do czasu można pozwolić sobie na alkohol, jednak z umiarem, aby, nie zmarnować efektów odchudzania. Jakich zasad należy przestrzegać?
- Do picia wybierać wino wytrawne, ewentualnie wódkę z wodą i cytryną.
- Należy zrezygnować z piwa i kolorowych drinków.
- Nie podjadać podczas picia alkoholu.
- W ciągu dnia zjeść nieco mniej.
- Kilka dni po piciu alkoholu ściśle stosować się do zaleceń diety.
Warto także pić dużo wody, aby uniknąć zatrzymania płynów i skokowego wzrostu wagi. Picie alkoholu dla towarzystwa i przyjemności nie zniweczy efektów odchudzania. Należy jednak pić umiejętnie i nie przesadzać z ilością.