Najważniejsze zasady rehabilitacji po operacji jamy brzusznej

Najważniejsze zasady rehabilitacji po operacji jamy brzusznej

Carolina.pl

Znasz najważniejsze zasady rehabilitacji, których należy przestrzegać po operacji jamy brzusznej?

Operacja drogą brzuszną, czyli laparotomia  to klasyczny zabieg chirurgiczny, polegający na otwarciu jamy brzusznej. Eksploracja wnętrza jamy brzusznej jest możliwa po przecięciu skóry, mięśni i otrzewnej. Otwarcie jamy brzusznej, w zależności od zakresu operacji, możliwe jest po wykonaniu cięcia odpowiedniego dla danego zabiegu. Jest to procedura chirurgiczna o znacznej inwazyjności. Zabieg kończy się zaopatrzeniem powstałych ran, czyli zszyciem tkanek przeciętych na początku operacji.

Laparotomia może być wykonana w trybie nagłym (wypadek) lub jako zabieg wykonany w trybie planowym. Każda interwencja chirurgiczna, szczególnie operacja o dużej inwazyjności, wiąże się z ryzykiem powikłań, dlatego nieodłączną częścią procesu leczenia jest prawidłowa rekonwalescencja. Pacjent po laparotomii pozostaje w szpitalu przez krótki czas, zależny od wykonanej operacji, zwykle to 2-3 dni pobytu na oddziale. Pacjent opuszczający szpital musi pamiętać, że jego rekonwalescencja nie jest jeszcze zakończona i przez kilka tygodni musi stosować się do zaleceń lekarza, oszczędnie zarządzać wysiłkiem fizycznym oraz podjąć skuteczną rehabilitację.

Rehabilitacja poszpitalna

Rehabilitacja poszpitalna po zabiegu chirurgicznym ma na celu poprawienie ogólnego stanu zdrowia oraz samopoczucia pacjenta po operacji. Odpowiednie uruchomienie pacjenta musi być powiązane z zapobieganiem powikłaniom ze strony układu oddechowego, układu krążenia oraz układu mięśniowego. Najważniejszym elementem ćwiczeń oddechowych u pacjentów po cięciu na jamie brzusznej jest zastosowanie piersiowego toru oddychania i skuteczne odprowadzenie wydzieliny, zapobiegające infekcjom. Ze strony układu krążenia jest ryzyko powikłań pooperacyjnych w postaci zatorów i zakrzepów. Dodatkowymi czynnikami ryzyka są: otyłość, cukrzyca, żylaki kończyn dolnych, niewydolność nerek i różnego rodzaju zakażenia. Powstawaniu powikłań w układzie krwionośnym mogą zapobiec odpowiednio dobrane ćwiczenia czynne lub czynne wspomagane. Szczególnie ważnym elementem rehabilitacji poszpitalnej jest gimnastyka usprawniająca oraz ćwiczenia wzmacniające cały gorset mięśniowy, a także kończyny górne i dolne. Stopniowe ćwiczenia mięśni brzucha, wzmacniają powłoki brzuszne, co może zapobiec ewentualnemu rozejściu się rany lub blizny pooperacyjnej. Ćwiczenia wzmacniające wpływają na sprawność ogólną, stan zdrowia pacjenta i jego komfort życia po operacji.

Gdzie rehabilitować się po zabiegu chirurgicznym?

Prawidłowa rehabilitacja poszpitalna po operacji jamy brzusznej jest procedurą złożoną, dlatego powinna być prowadzona przez wyszkolonych, doświadczonych fizjoterapeutów w placówkach wyposażonych w odpowiedni sprzęt rehabilitacyjny i diagnostyczny. W Gdańsku odpowiednią kadrą medyczną i wyposażeniem dysponuje na przykład Centrum Rehabilitacji Carolina Medical Center specjalizujące się w leczeniu pacjentów po urazach i operacjach.

fot. https://carolina.pl/rehabilitacja-gdansk/

W centrum rehabilitacji fizjoterapeuci we współpracy z ortopedami zajmują się leczeniem zachowawczym, prewencją dolegliwości bólowych, leczeniem bólu kręgosłupa i stawów obwodowych oraz rehabilitacją po zabiegach operacyjnych. Zajęcia są prowadzone przez doświadczonych fizjoterapeutów w trybie indywidualnym lub łączonym.

Wyliczanie makroskładników w diecie Wyliczanie makroskładników w d...

Układanie diety - co warto wiedzieć o makroskładnikach i jak...

Witarianizm - czy surowa dieta może szkodzić? Witarianizm - czy surowa dieta...

Witarianizm - nie tak zdrowy jak się wydaje?

Powiązane

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się i otrzymuj jako pierwszy informacje o promocjach i nowościach!