zywienie.abczdrowie.pl
Detoks herbaciany. Na czym polega i czy jest bezpieczny?
zywienie.abczdrowie.pl
Detoks herbaciany. Na czym polega i czy jest bezpieczny?
Kuracje detoksykacyjne cieszą się coraz większą popularnością, szczególnie wśród osób odchudzających się. Producenci herbat zapewniają szybkie oczyszczenie organizmu, przyspieszenie metabolizmu oraz pozytywny wpływ na samopoczucie. Ale czy faktycznie tak działają? Na czym polega detoks herbaciany? Czy może być niebezpieczny dla zdrowia?
Podczas trwania detoksu herbacianego pije się herbatki złożone z różnego rodzaju ziół, a ich skład zależy od producenta. Najczęściej spotykane są zestawy do detoksu 14- i 28-dniowego. W ich skład wchodzą napary na dzień oraz na noc. Te wypijane rano mają przyspieszyć przemianę materii, zmniejszać apetyt i zapewnić zastrzyk energii. Herbatka, którą pije się przed snem ma wspomagać wydalanie toksyn z organizmu i ułatwiać zasypianie. Większość osób stosujących teatox wybiera te produkty z myślą o utracie wagi.
Producenci zapewniają najczęściej, że stosowanie ich produktu:
Zasady detoksu herbacianego nie są skomplikowane. Oprócz picia herbat ważna jest duża dawka ruchu oraz stosowanie zdrowej diety, czyli zrezygnowanie ze słodyczy, fast foodów, słonych przekąsek, tłustych potraw oraz picia napojów gazowanych i alkoholu. Nie wszystkie z dostępnych na rynku herbatek oczyszczających są bezpieczne dla każdego. Przed ich zastosowaniem trzeba sprawdzić skład.
(fot. fakt.pl)
Nie ma żadnych badań naukowych, które potwierdzają skuteczność detoksu herbacianego. Stosując niskokaloryczną dietę w połączeniu z oczyszczającymi naparami, można stracić na wadze, jednak jest to zasługa wytworzonego wówczas deficytu kalorycznego, a nie odchudzającej mocy ziół. Teatox może spowodować utratę kilogramów, szczególnie, jeśli w skład herbat wchodzą substancje o działaniu przeczyszczającym. Spadek masy ciała wynika wtedy z odwodnienia organizmu oraz oczyszczenia jelit z zalegających resztek pokarmowych.
Samodzielne oczyszczanie organizmu z toksyn za pomocą różnych kuracji przez wielu specjalistów uważane jest za zbędne. Organizm sam usuwa gromadzące się w nim toksyny za pomocą nerek czy wątroby. Gdy naturalne mechanizmy detoksykacji organizmu zawodzą niezbędna jest fachowa pomoc medyczna, a nie głodówki czy picie herbatek.
Stosowanie teatoxu może wiązać się z wystąpieniem działań niepożądanych. W skład herbat ziołowych wchodzą rośliny o działaniu przeczyszczającym oraz moczopędnym. Spożywanie ich w dużych ilościach może skutkować odwodnieniem oraz problemami ze strony układu pokarmowego (biegunki, wymioty, nudności). Mogą również osłabiać albo wzmacniać działanie niektórych leków, dlatego przed rozpoczęciem teatoxu należy skonsultować się z lekarzem. Detoks nie powinien być stosowany przez osoby poniżej 18. roku życia, kobiety w ciąży i karmiące piersią, osoby chore i mające więcej niż 60 lat.
Zapisz się i otrzymuj jako pierwszy informacje o promocjach i nowościach!